Elképesztő megfejtéssel állt elő a The Guardian – a lap szerint „Orbán felhívása a gyermekvállalásra ártó szándékot takar”
A szerző szerint a magyar kormányfő ellenséges érzületet szít a bevándorlással szemben. Többek között.
„A család és a gyermek a legnagyobb kincs az életben, s e köré kell építeni egy ország jövőjét” – véli Király Nóra.
Ahogy beszámoltunk róla, elképesztő megfejtéssel állt elő a The Guardian – a lap szerzője szerint ugyanis „Orbán felhívása a gyermekvállalásra ártó szándékot takar”.
Kenan Malik úgy véli, a natalizmus, azaz a születési arányok növelésének politikája világszerte a csökkenő születési arányok miatt újraéledt. Magyarország miniszterelnöke,
Orbán Viktor a jobboldali natalizmus egyik kiemelkedő alakja lett,
aki az ország népességének növelését célzó intézkedéseket szorgalmaz. Orbán natalista intézkedései közé tartozik a jövedelemadó elengedése a legalább négy gyermeket nevelő nők számára, a nagyobb családok ösztönzése céljából, írja Kenan Malik.
Orbán Viktor eszerint elutasítja a népességfogyás bevándorlással való megoldásának gondolatát, és azt Magyarország identitásának és értékeinek eróziójával hozza összefüggésbe. „Orbán Viktor a faji identitás és a nyugati civilizáció megőrzését a születésszám növekedéséhez köti, és ellenzi a nem európai bevándorlást, különösen a muszlim közösségekből érkezőket, »betolakodóknak« bélyegezve őket” – olvasható. Ugyanitt szerepel:
a natalista politika támogatása mellett Orbán és más magyarországi és lengyelországi jobboldali konzervatívok a hagyományos nemi szerepeket is szorgalmazzák, elriasztják a nőket a karrierépítéstől, és az otthon maradás mellett érvelnek.
A gyermekgondozás kiterjesztését az anyaság szerepének leértékelésének tekintik, és gyakran korlátozó álláspontot képviselnek olyan kérdésekben, mint az abortusz, a fogamzásgátlás és az LMBTQ-jogok.
A szerző szerint összességében, bár a csökkenő születési rátával kapcsolatos aggodalmak jogosak, a kritikusok szerint a jobboldali natalista politika, ahogyan azt Orbán Viktor Magyarországa példázza, fokozhatja a bevándorlással szembeni ellenséges érzületet, elősegítheti az identitás megosztó felfogását, és korlátozhatja a nők és az LMBTQ-közösség jogait.
Ezt is ajánljuk a témában
A szerző szerint a magyar kormányfő ellenséges érzületet szít a bevándorlással szemben. Többek között.
Kíváncsiak voltunk, hogyan értékeli a cikkben elhangzottakat.
„Mi, a Ficsaknál kifejezetten örülünk annak, hogy egy olyan országban élünk, ahol a kormányzat központjában a magyar családok támogatása áll,
és a magyar kormány nem külföldi, idegen, Európai Unión kívüli emberekkel akarja megoldani a demográfiai problémát, hanem a magyar gyermekek születésének ösztönzésével”
– fogalmaz Király Nóra.
Hozzáteszi: minden olyan családpolitikai intézkedés, ami az elmúlt tizenhárom évben született, gyakorlatilag megadja a választás lehetőségét a nőknek, hogy inkább gyereket szeretnének 0-24 órában nevelni, inkább a karrierjükre fókuszálnának, vagy a kettőt egyszerre csinálnák.
Kifejti: sok nő dolgozik is a gyerek mellett, hiszen a jelenlegi szabályozás és a jelenlegi támogatási rendszer erre is nagyon nagy mértékben lehetőséget ad. „Rengeteg olyan támogatás van, amely azt a célt szolgálja, hogy a nők családalapítás mellett is tudjanak menni nyugodt szívvel dolgozni, de például a bölcsődei férőhelyek magas arányú emelkedése is ezt a célt szolgálja, hiszen ezzel a gyerekek napközbeni ellátása meg van oldva.
Tehát abszolút egy olyan modellt próbált kialakítani a kormányzat, amiben egy nő ki tud teljesedni a családjában és a karrierjében is”
– mondja a Ficsak alapítója.
„A karrierépítés és a családvállalás egyáltalán nem zárja ki egymást Magyarországon, ugyanakkor, ha valaki nem akar, egyáltalán nem kötelező gyermeket vállalnia, senki nem kényszeríti a nőket ilyesmire. Azonban nyilván a jelenlegi rendszerben azok a nők és családok, akik gyermeket vállalnak, több támogatást kapnak, mint azok, akik nem vállalnak gyereket, ami szerintünk teljesen normális, hiszen mi azt mondjuk, hogy a család és a gyermek a legnagyobb kincs az életben,
és e köré kell építeni egy ország jövőjét”
– fejti ki Király Nóra.
Nyitókép: MTI/Soós Lajos