Messze nem olyan egyszerű kérdés az ukrán háború, ahogy „jóemberék” kezelik – Réz András a Mandinernek

2023. július 04. 09:18

Az internet és az információáramlás fontosságáról, a véleménybuborékokról, valamint a „tényellenőrökről” is volt szó a Mandiner reakció legújabb adásában.

2023. július 04. 09:18

„Van egy esemény, amelyre egyébként a befolyásunk nulla, amiről az információnk nulla, és felhasználjuk valamire, ami a szívünknek kedves”  – kezdte a beszélgetést Réz András azzal kapcsolatban, hogy a nyugati nyilvánosság napi szinten foglalkozik az ukrajnai háborúval, alakítanak ki a szereplők álláspontot a harcokkal kapcsolatban. Felidézte: a koronavírus járvány idején megszaporodott a járványügyi „szakértők” száma, pedig 

Ezt is ajánljuk a témában

a pandémiáról nem volt semmi tudásunk,  ahogy most a háború valóságáról sincs az átlagembereknek. 

Arra hívta fel a figyelmet, ha nincsenek valóságos tények és információk, akkor csak arra tud az ember támaszkodni, ami kiszivárog a médiába és a nyilvánosságba. 

Réz András úgy értékeli, messze nem olyan egyszerű kérdés az ukrán háború, ahogy „jóemberék” kezelik. A háború nem csak arról szól, hogy ki győz, hanem arról is, hogy utána milyen sebeket hurcolásznak magukkal az emberek, tette hozzá. Ami történt, megtörtént, szerinte mindig az a fontos, „hogyan lehet megoldást találni, s mi lesz másnap”.

Kötelességünk akkor is fenntartani a gyógyítást, a törődést, a gondoskodást, amikor a világ elkezd recsegni, ropogni és inogni”

  

– jelentette ki összességében a filmesztéta, és hozzátette, ha békét akarsz, akkor próbálj békében élni.

Szimbolikus tér és politizálás

„A szimbolikus cselekvések tökéletesen alkalmasak arra, hogy a normál, hétköznapi polgárokat – engem is beleértve – ilyen indulat örvényekbe sodorják” – fejtette ki az esztéta, aki szerint ez pusztán azért történik, mivel a hatalomipar szimbolikus cselekvések tömegét zúdítja ránk. Réz András a háború ügyében kétségbeesett, mivel az ő erkölcsi felháborodása sem szól másról, minthogy felhasználják, így közvetett módon felhatalmazást ad a döntéshozóknak, hogy csináljanak valamit.

Felvetette azt a problémát is, hogy a média és a politika által a közéletbe bedobott témák nem bomlasztanak-e fel számunkra fontos baráti vagy ismerősi kapcsolatokat. „Átmegyünk egy olyan szimbolikus térbe, ahol az embereket majd jól fejbe verik, még akkor is, ha nem dörögnek a fegyverek” – értékelt Réz András, aki szerint, ha békén hagyják a hétköznapi embert, képesek vagyunk kezelni világunkat, érvényesíthetjük hétköznapi érdekeinket.

A tényellenőrökről

„Fact checker: van ilyen kétségtelenül, igen, de a fact checkerrel majdhogynem száznyolcvan fokos szögben ott áll a tényfeltáró újságíró” – mondta el Réz András a tényellenőrök és az újságírók közötti különbségről, valamint szerinte a fact-checking egyre inkább elfordult a bulvár irányába. Arra mutatott rá, a tényfeltáró újságíró nem abból indul ki, hogy mi éppen a trendi irányzat vagy téma, mivel az oknyomozó újságíró a világnak számunkra ismeretlen részét ismerteti meg velünk. Szerinte a „tényellenőrök” úgy érzik, ők a valódi igazság megőrzői. A beszélgetés végén feltette a költői kérdést: 

Ki fogja azokat felügyelni, akik a mi gondolatainkat ellenőrzik?"

„Én a digitáliát nem szeretném egyeduralkodóként magam fölött”  – vélekedett Réz András a modern világ jelenlegi helyzetéről, a technológiai fejlődésről, megjegyezve, tény, hogy egyre brutálisabb a „digitália” nyomulása az életünkbe.

A teljes beszélgetés itt megtekinthető:

Nyitókép: Ukrán katonák támadják az orosz állásokat a kelet-ukrajnai Bahmut közelében,  forrás: MTI

 

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Belamy88
2023. július 04. 16:45
Egy barátom egy osztályba járt ezzel a Réz (eredetileg Róth) Andrással a gimnáziumban. Elmondta, hogy ez a rossz arcú csóka már akkoriban is állandóan okoskodott, mindenhez (is) értett, mindenkit leugatott,mindenbe belepofázott. Utálta is mindenki ezt a metélt pöcsfejet, aki azóta sem lett szimpatikusabb. Mostanában katonapolitikai szakértőnek tolja fel magát, holott annyit ért a témához, mint cigány a harangöntéshez. Réz azt hazudja, hogy semmit nem tudunk a konfliktus hátteréről, pedig ismerjük a lényeget. Az USA a hidegháború végén a hallgatólagos egyezség ellenére Moszkva küszöbéig akarta tolna a NATO-t, amit Oroszország a saját léte elleni támadásként értékelt és megelőző csapás mért az ukrán bábállamra. Az igazság Putyin oldalán van, orosz részről ez a háború ugyanolyan preventív ellencsapás, mint a kalandozásoknak hazudott magyar hadjáratok a 9-10. században. A Nyugat rohad, elveszíti ezt a háborút, mi pedig sem a sáska csürhéből, sem a gender aberrációból nem kérünk.
templar62
2023. július 04. 14:43
A 9 / 11 / 2001 , sem ok nélkül történt .
templar62
2023. július 04. 14:42
A fő csapásirány : Európa , amcsi palagázra való átállítása .
szarvas-2
2023. július 04. 14:33
Réz András a kevés,a gyűlölet "tolását" nem végző zsidónk egyike. Tisztelet neki érte!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!