Lázár János: Magyarország kormánya a legnagyobb alföldi vasútépítési fejlesztésre készül
A Fidesz az egyetlen olyan politikai közösség, amely az Alföld fejlesztését fontosnak tartotta az elmúlt harminc évben – mutatott rá a miniszter.
Turai János közölte: csakis üdvözölni tudják a kegyelmi döntést, mert ez a lépés társadalmi békét képez.
Mint arról a Mandiner.hu minap beszámolt, Heisler András, a Mazsihisz (neológ zsidó szervezet) leköszönő elnöke elítélte, hogy a Hunnia-ügy vádlottjai, beleértve Budaházy Györgyöt is, kegyelmet kaptak Novák Katalin köztársasági elnöktől.
Heisler azt írta, hogy véget ért az Orbán Viktor kormányfő által korábban hangoztatott, antiszemitizmust érintő „zéró tolerancia”. Egyúttal megjegyezte, a magyar kormány mesterségesen alapított zsidó szervezeteket támogat, erősít a független Mazsihisz-képviselettel szemben.
A hatalmas visszhangot kiváltó megszólalások nyomán megkerestük Turai Jánost, a Váci Zsidó Hitközség elnökét, mondja el véleményét. Turai már a beszélgetésünk elején leszögezte: Budaházy Györgyék kegyelme, illetve a zsidóság helyzete között nincs összefüggés.
„Nekünk soha, semmilyen problémánk nem volt Budaházy Györggyel”
– fogalmazott, jelezve, hogy ez egy mesterséges árukapcsolás Heisler részéről, amely az ő régi, berögzött, kormányellenes politikájából fakad.
Nem sérült a demokrácia, sőt, meglátása szerint inkább az a helyzet, hogy Budaházyék esete egy ország ügye volt. „Csakis üdvözölni tudjuk a kegyelmi döntést, mert ez a lépés társadalmi békét képez” – fűzte hozzá a vezető.
A váci hitközség elnöke akkor sem volt jó véleménnyel Heislerről, amikor afelől érdeklődtünk, hogy mennyire tulajdoníthatók e kijelentések annak, hogy tisztújítás előtt áll a Mazsihisz.
„Heisler hagyatéka a széthúzás és a kormánnyal történő állandó szembeszegülés”
– jelentette ki, emlékeztetve arra, hogy a leköszönő elnök rengeteg kárt okozott a neológ zsidóság számára.
Mint mondta később, Heisler egyértelműen a budapesti amerikai nagykövet, David Pressman kottájából játszik, merthogy e megszólalásokkal nem csak a nemzetet, de a zsidóságot is meg akarja osztani. „Azt gondolom, hogy a Mazsihisz új vezetőségének első számú kötelessége, mi több, érdeke az lesz, hogy azonnal üljön le a kormánnyal tárgyalni, mert rendbe kell tenni a magyar neológia helyzetét” – tette hozzá a vezető.
De ha már szóba került az amerikai nagykövet, beszélgetésünk legvégén amellett sem ment el szó nélkül Turai, hogy Heisler miért fogadta el Pressman széderesti meghívását úgy, hogy az eseményen ott volt a Jobbik–Konzervatívok jelenlegi elnöke.
Az a Gyöngyösi Márton, aki a következőket mondta pár éve a Tisztelt Házban: itt az ideje annak, „hogy felmérjük azt, hogy az itt élő, és különösen a magyar országgyűlésben és a magyar kormányban hány olyan zsidó származású ember van, aki bizonyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára. Úgy gondolom, hogy adósai egy ilyen felméréssel Magyarországnak”. Gyöngyösi ezt előbb „nyelvbotlásnak” állította be; ám nem sokkal később Izrael elleni hadüzenetet emlegetett egy jobbikos majálison.
„Miért nem az izraeli nagykövet meghívását fogadta el, ahol szabályos ünnepséget, szabályos megemlékezést tartottak?
– tette fel a kérdést Turai –. És amikor látta, hogy a vendégek között ott van Gyöngyösi is, miért nem állt fel az asztaltól – tiltakozva a politikus korábbi kijelentései ellen?” Hozzáfűzte: ami ott történt, az a neológ zsidóság megalázásával ért fel.
Nyitókép – MTI Fotó: Marjai János
***