Elon Musk a magyar kormánytól szedte legújabb szlogenjét
Az üzletember a magyar soros elnökség jelmondatát osztotta meg szombat reggel X-oldalán.
Déri Tibor állítja: nem nyúlt bele a szerkesztésbe. Az újpesti Fidesz frakcióvezetője szerint viszont egy tartalomkezelői jogosultságról van szó, ami túlmutat a moderálási szerepkörön, nem mellesleg összeférhetetlen a polgármesteri tisztséggel.
2018-ban még a sajtószabadságért tüntetett Déri Tibor, polgármesterré választását követően viszont hatalmasat fordult a kocka:
– derült ki egy korábbi közérdekű adatigénylésből (Átlátszó), amiről a napokban számolt be Nagy István kerületi kormánypárti frakcióvezető Facebook-oldalán.
Amikor a polgármesterhez fordultunk az ügy részleteit illetően, nem volt hajlandó érdemben reagálni kérdéseinkre. A hivatal sajtószolgálatához irányított minket, majd, nem sokkal később (információink szerint egy [válság]tanácskozást követően) innen kaptunk válaszokat.
Megtudtuk például, hogy a polgármester (már) sem adminisztrátora, sem szerkesztője a Facebook-oldalnak, „illetve egyéb más szerepkörrel sem rendelkezik” az oldalon. De, hogy mikor és miért szűnt meg Déri adminisztrátori jogosítványa, arra a mai napig nem kaptunk válaszokat.
Egy ilyen szintű hozzáféréssel bíró személy teljes körű vagy részleges irányítással bejegyzéseket, képeket videókat tehet közzé; kezelői jogosultságot adhat másoknak, vonhat el; de akár törölheti is az oldalt. Tehát egy tartalomkezelői jogosultságról van szó, ami túlmutat a moderálási szerepkörön, és ami Nagy szerint összeférhetetlen a polgármesteri tisztséggel.
Hasonló,
mint korábban az ugyancsak baloldali irányítású Ferencvárosban, ahol egy, a Mandiner birtokába jutott levél szerint a szintén „szabad sajtóról” értekező Baranyi Krisztinának kellett elküldeni a kerületi önkormányzati lapot, mielőtt azt kinyomtatták.
A ferencvárosi polgármester emiatt (is) a Fideszt vádolta.
A 13 ezer követővel bíró Ujpest.hu Facebook-oldal az Újpesti Sajtó Szolgáltató Nonprofit Kft. tulajdonában áll, e cégnek a tulajdonosa pedig nem más, mint az Önkormányzat.
De az adatigényléshez csatolt (fenti) képen egy másik érdekes név is előkerül: mégpedig Visontai Kálmáné, akiről a fideszes frakcióvezető azt írta bejegyzésében: úgy lehet(ett) az Ujpest.hu oldal adminisztrátora, hogy nem dolgozik az Újpesti Sajtó Kft.-ben. Annak munkatársai – a politikus posztja alapján – csupán szerkesztők, e helyzetet pedig véleménye szerint mindenképpen tisztázni kell. (Az önkormányzat dolgozói az érintett oldalon nem rendelkeznek semmilyen jogosultsággal, így nem tudunk arról nyilatkozni, hogy kinek van hozzáférése ahhoz, írták érdeklődésünkre Déri Tiborék.)
Nagy István úgy összegzett: újabb botrány van kibontakozóban, ami azt bizonyítja, hogy nincs több baloldal. „Egy baloldal van!
Lelepleződött az újpesti városvezetés,
hogy törvénysértő módon működteti, irányítja és cenzúrázza a függetlennek és objektívnek hazudott újpesti sajtót.”
Miért volt arra szükség, hogy a polgármester adminisztrátora legyen az újpesti önkormányzat egyetlen, hivatalos közösségi oldalának? Érdeklődtünk ugyancsak.
Azt a választ kaptuk: a legutóbbi önkormányzati választást követően, az addig az Újpesti Sajtó Kft. kezelésében lévő Újpest-Káposztásmegyer Facebook-oldalt eltulajdonították. „Azt az oldalt, mely alapítása óta az önkormányzat hivatalos Facebook-oldalaként volt nyilvántartva, hirdetéseire rengeteg közpénzt fordítottak, az Újpesti Sajtó Kft. üzleti terveiben is rendre szerepelt” – írták Déri Tiborék.
Ezért 2019. november 14-én az Újpesti Sajtó Kft. új ügyvezetőjével „alapították meg” az akkor még Újpest Média névre hallgató közösségi oldalt, ezután „a polgármesternek feladata nem volt, ott semmilyen tevékenységet nem végzett”.
A sajtóválasz arra is kitért, úgy tudják, hogy az „eltulajdonított” oldal egyik szerkesztője/adminisztrátora sokáig a kerület korábbi fideszes polgármestere, Wintermantel Zsolt volt. Mi viszont úgy értesültünk,
azt egy magánszemély regisztrálta, és engedte, hogy az Újpesti Sajtó Kft. az Önkormányzat közérdekű, híreiről tájékoztassa az oldal követőit.
Déri Tiborék egyébként úgy gondolják, az újpesti sajtószabadság él és virul, nem úgy, mint 2019 októberét megelőzően, amikor is „az ellenzék képviselői semmilyen formában nem szerepelhettek az önkormányzat által működtetett médiafelületeken”.
Sőt: a jelenlegi ellenzék képviselői „számos alkalommal kaptak lehetőséget ugyanilyen felületeken”; „mindannyiunk érdeke, hogy a demokratikus választáson megválasztott Képviselő Testület tagjainak tevékenységéről hiteles tájékoztatást nyújtson az önkormányzat, így természetesen súlyuknak megfelelően helyet kapnak a fideszes ellenzéki képviselők is”.
(Egyébként érdeklődtünk afelől, a „kiegyensúlyozott” tájékoztatás mit is jelent a számok nyelvén, ám cikkünk megjelenéséig nem kaptunk válaszokat.)
Portálunk megkeresésére Nagy István a „számos lehetőségről” szóló kijelentést cáfolva elmondta, jómaga nagyon sokszor kérte (az Újpesti Sajtó Kft. vezetőitől): szeretné, ha megjelenne a kerületet érintő aktuális ügyekről szóló, a városvezetés egyoldalú tájékoztatására reagáló véleménye, az általa képviselt párt közleménye; erre írásait meg sem jelentették. Néhány alkalommal, amikor viszont mégis publikálták azokat, át lettek szerkesztve. Arról, hogy mennyire egyoldalú, átpolitizált az újpesti tájékoztatás, bárki könnyen meggyőződhet, ehhez elegendő beleolvasni az Újpesti Naplóba.
Nyitókép: Facebook