Beijedtek Orbán javaslatától a németek, fel is mondták gyorsan a sablondumát
Orbán még mindig nem azt teszi, amit elvárnának tőle a németek.
A COVID-járvány idején félmillió feletti munkanélkülit „jósoltak”, ehelyett évről évre javultunk. Elemzésünk!
2022-ben minden idők legkevesebb munkanélkülijét tartotta nyilván a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat hazánkban. Havi átlagban 238 ezer fő volt a létszámuk. A decemberi 230.345 fővel mérték június után a második legalacsonyabb értéket, s a júniusi is csupán 36 fővel volt kevesebb az év végi adatnál.
Tavaly mind a nők, mind a férfiak száma minimumon volt. A múlt évi értéknek közel két és félszerese volt még 2010-ben a regisztráltak száma.
Az ábrából is jól látható, hogy 2002-től egyetlen év kivételével egészen 2010-ig folyamatosan nőtt a munkanélküliség hazánkban. Kis csökkenés mindössze a 2006-os választási évben volt kimutatható. A 2010 előtti éveken át tartó recesszió hazánkban sokkal komolyabb és hosszabban tartó munkaerőpiaci visszaesést, foglalkoztatáscsökkenést és munkanélküliség növekedést produkált, mint a környező országokban. Ez egyértelműen a baloldali kormányok hibás válságkezelésének volt köszönhető.
2010-2019 közti évtizedes javulás során nemcsak évről évre döntöttük meg saját rekordalacsony munkanélküliségi értékeinket, de
2020-ban, a Covid-járvány indulásakor többen prognosztizáltak 500 ezer fölötti munkanélkülit, de a legrosszabb hónapunkban is mindössze 376 ezerre nőtt a létszám, az éves átlagos létszám alacsonyabb maradt, mint a 2015 évi. 2020 óta folyamatosan javulnak az értékeink, s még nem törte meg ez a folyamat az orosz-ukrán háború sem.
Tavaly a pályakezdők létszáma is rekordalacsony volt, a regisztrált álláskeresőkön belüli arányuk is 6,4%-ra csökkent, ami történelmi minimum. Ez is mutatja, hogy a munkáltatók nemcsak a meglevő munkahelyek megtartására tudtak fókuszálni, hanem új munkahelyeket is nagyobb arányban voltak képesek teremteni az új belépők számára, mint korábban bármikor.
A minden várakozást felülmúlóan kiváló munkanélküliségi adataink mellett a foglalkoztatottak száma is csúcson van, s rekordalacsony a 20-64 éves inaktívak száma is, azaz minden munkaerőpiaci mutatónk rekordot döntött tavaly.
A szubjektív negatív várakozások, félelmek azonban a társadalomban érzékelhetően már megjelentek. Erre nem csupán abból következtethetünk, hogy megnőtt a száma és nagyobb az olvasottsága a munkaerőpiaci híreknek, hanem pl. a Google Trends „munkanélküliségi segély” keresésre vonatkozó indikátora is folyamatos növekedést jelez. Ennek ellenére a munkáltatók részéről általános a vélekedés, hogy meg kívánják tartani a tapasztalt, jó kompetenciákkal rendelkező munkaerőt, hisz a pótlásuk költséges.
A szerző munkaerőpiaci szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének munkatársa
Nyitókép: Pixabay