Rosszabbul élnek, mint egy éve: elégedetlenek Donald Tusk balliberális kormányával Lengyelországban
Nem jött be a kormányváltás a lengyeleknek.
A német lap publicistája szerint ha az EU továbbra is párbeszédre törekszik a szankciók helyett, akkor „elárulja a magyarokat és a lengyeleket”, akik naivan hittek az EU-ban.
A Süddeutsche Zeitung úgy véli, a magyarországi és lengyelországi autokraták által a bíróságok és polgári jogok korlátozása közvetlenül érinti az európai embereket. A cikk írója – aki politikai elméletet és eszmetörténetet tanít a Princeton Egyetemen – szerint kezdettől fogva téves az a felfogás, hogy ezek a korlátozások csak a magyarok és lengyelek számára jelentenek problémát.
Jan-Werner Müller „végzetes hibának” tekinti azt is, hogy „Orbánra sajnálatos, de nem tragikus egyedi esetként” tekintettek, lehetővé téve ezzel a magyar miniszterelnöknek, hogy precedenst teremtsen. Sebastian Kurz osztrák kancellár az igazságszolgáltatással és a médiával való bánásmódjában már „a határok nélküli Orbánizáció” részeként is értelmezhető. Ha az EU továbbra is párbeszédre törekszik, a szankciók helyett, akkor „elárulja a magyarokat és a lengyeleket”, akik naivan hittek az EU-ban – figyelmeztet a cikk. Az EU határozott fellépése miatti nemzeti ellenállástól való félelem felmérések szerint alaptalan: Európa továbbra is népszerű Magyarországon és Lengyelországban, így sem egy Polexit, sem egy Huxit nem jelent reális fenyegetést – írja a szerző.
(Fotó: Plenáris ülés az Európai Parlament strasbourgi üléstermében 2021. július 6-án.MTI/EPA/Reuters pool/Christian Hartmann)