Ezt az őszt sem ússzuk meg: több városban is tombol a koronavírus
A közeljövőben a koronavírus-esetszámok növekedése várható.
„A mai napig sokan hiszik azt, hogy lelki bajok miatt segítséget kérni kellemetlen, valamint attól is tartanak, hogy stigma kerül rájuk” – fogalmazott az Uzsoki Utcai Kórház igazgatója.
„Foglalkozzunk azokkal, akik velünk foglalkoznak” – ezzel a mottóval indult el augusztus végén a Mentális védőoltás című programsorozat, amely fél éven keresztül minden hónapban jelentkezik egy egészségügyi dolgozóknak szóló eseménnyel – derül ki az Index szerdai írásából.
A pandémia ideje alatt még fontosabbá vált a kérdés
A program – amelynek az Uzsoki Utcai Kórház ad otthont – a Fogjunk össze Alapítvány mellett a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalomhoz köthető, amely már évek óta a munka és magánélet egyensúlyával foglalkozik. „Azért indítottuk el ezt a programot, hogy segítsük a munkatársainkat, és a lelki egyensúly megbillenése miatt lehetőség szerint ne veszítsünk el kollégát a jövőben” – jelentette ki az Indexnek Ficzere Andrea, a Fogjunk Össze Alapítvány alapítója arra utalva, hogy a járvány alatt több orvosnak és ápolónak is pszichológushoz kellett fordulnia, de akadtak olyan kollégák is, akik nem tudták folytatni a munkát.
Mint fogalmazott: „még többen voltak azok, akik a harmadik hullám lecsengése alatt, után észlelték, hogy bizony baj van, ekkor tört ki belőlük mindaz, amit az őrült hajtásban hosszú hónapokig magukba fojtottak.
Az Uzsoki Utcai Kórház igazgatója hozzátette: „nehezen vagy nem jelentkeznek maguktól, ezért nekünk kell észlelni, ha valaki sokat szorong, esetleg depressziós a korábbi feldolgozatlan élmények miatt.”
Nyitóképen: Ficzere Andrea, az Uzsoki úti kórház főigazgatója, a Magyar Kórházszövetség új elnöke a szövetség XXXI. kongresszusán Egerben 2019. április 10-én. Fotó: MTI/Komka Péter