Egyre nő a feszültség az Európai Parlamentben, mert – számol be a Szabad Európa – az EU tehetetlennek tűnik az uniós jogot rendre megsértő magyar és lengyel kormánnyal szemben. A portál szerint a képviselők a tagállamokat és az Európai Bizottságot hibáztatják, sőt, azt fontolgatják, beperlik az uniós végrehajtó testületet.
Wiseler-Lima luxemburgi néppárti képviselő úgy fogalmazott az EP-ben, hogy a bírálatok alapján nem szabad általánosítani, minden eljárás és állásfoglalás csakis az adott kormányt, és nem az ország népét minősíti. Az európai fellépéssel szembeni leggyakoribb érvek egyike ugyanis az, hogy az EU-nak nincs köze ahhoz, amit egy legitim módon megválasztott kormány tesz, mert az ország irányítóinak csak a választóival van elszámolnivalójuk.
A képviselők elkeseredettnek tűnnek, és elmondták, hogy az elmúlt évtizedben számos vitát tartottak, állásfoglalásokat fogadtak el és eljárásokat indítottak, de tulajdonképpen semmi sem történt, mert vagy az Európai Bizottság, vagy pedig a tagállamok szintjén megrekedtek, elhaltak ezek a kezdeményezések. Így aztán sok bírálat érte a Bizottságot és a Tanácsot is.
Az Európai Parlament és az Európai Bizottság már múlt héten vitába bonyolódott egymással a jogállamisági mechanizmus ügyében. A parlamentben azt a bírósági keresetlevelet készítik elő, amellyel a Bizottságot be akarják perelni, mert nem tesznek eleget a kötelezettségüknek és nem alkalmazzák az uniós források védelme érdekében január óta érvényes jogszabályt.
Az Ursula von der Leyen-vezette Európai Bizottság ugyanis arra vár, hogy az Európai Bíróság mondja ki: az uniós joggal összefér a jogállamisági rendelet. Ez az ítélet vélhetően ebben az évben megszületik, akkor is, ha közben a parlament pert indít a Bizottsággal szemben. Igaz, utóbbinak nem sok értelme lesz – sokan most is azt mondják, csak politikai nyomásgyakorlásról van szó.
A Szabad Európa úgy tudja, decemberre beidézik a magyar kormányt az Európai Parlamentbe, ahol ismét jogállamisági meghallgatás lesz.
(Fotó: Teremszolgák az Európai Parlament strasbourgi üléstermében tartott plenáris ülésen 2021. július 6-án.MTI/EPA/Reuters pool/Christian Hartmann)