Orbán Viktor annyira megdolgozik a sikerért, hogy az még a Le Figaro tudósítóját is elgondolkodtatta
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
A DK-s politikus szerint hazánkat ma már nem vennék fel az Európai Unióba.
Ismeretes, Magyarország megvétózza a soron következő uniós költségvetést a jogállamisági mechanizmus miatt, amely feltételekhez kötné a források kifizetését. Orbán Viktor indoklása szerint a vétóra a migráció miatt is szükség van. A miniszterelnök szerint ugyanis ma Brüsszelben csak azt az országot tekintik jogállamnak, aki beengedi a migránsokat a hazájába. „Aki megvédi a határait és megvédi országát a migrációtól, Brüsszelben már nem minősülhet jogállamnak” – fogalmazott Orbán Viktor. Azzal folytatta: a jelenlegi javaslat elfogadása után pedig nem lenne akadálya annak, hogy a tagországoknak járó pénzeket a bevándorlás támogatásához kössék, és a migrációt ellenző országokat költségvetési eszközökkel megzsarolják.
A kialakult helyzetről Dobrev Klára is megszólalt az ATV Egyenes Beszéd című műsorában. A Demokratikus Koalíció EP-képviselője szerint Orbán indoklása „kínosan bugyuta”.
A politikus hangsúlyozta, hogy a döntés már megszületett, ezért „felesleges toporzékolni”. Felidézte: amikor egy országot felvesznek az Európai Unióba, akkor megvizsgálják a jogállamiságot is, mégpedig szigorú kritériumok alapján – Dobrev Klára szerint még Orbán Viktor is emlékezhet rá, hazánk esetében hogyan zajlottak ezek a tárgyalások, hogyan próbált Magyarország is megfelelni ezeknek a kritériumoknak. „Ezek alapján hazánkat ma már nem vennék fel az Unióba” – tette hozzá.
Gyurcsány Ferenc felesége egyébként nem tudja mi lehet a háttérben – az atv.hu-nak kormányközeli források azt mondták, az események talán részei a Magyarország ellen folyó 7-es cikkelyes eljárás lezárására tett korábbi német ígéret a magyar kormány és a Brüsszel, illetve Berlin közötti, a magyar vétó miatti alkufolyamatnak.
Dobrev szerint a a 7-es cikkely szerinti eljárás eddig is „picit döcögött”, senki nem készült el az Európai Unióban egy ilyen magatartásra, ezért is szerették volna, hogy legyen egy másik jogállamisági kritérium, ami most megszületett.