Orbán Viktor elárulta, miket tervez a 2025-ös békeévben (VIDEÓ)
Örülhetnek a családok és a vállalkozások egyaránt.
A magyar kormányfő szerint a nemzeti konzultáció választ ad arra, hogy a járvány elleni küzdelemben mit fogadnak el az emberek.
A veszélyhelyzetet a parlament megszünteti, a jövőben nincs szükség rendkívüli jogrendre, de a járványügyi készültséget fenn kell tartani, jelentette ki Orbán Viktor a Jó reggelt, Magyarország című rádióműsorban. A miniszterelnök a Kossuth rádióban elmondta, hogy ez három dolgot jelent: marad az Operatív Törzs, de ez kiegészül egy azonnali bevetési egységgel, fennmarad a kórházparancsnoki rendszer, s az országos tisztifőorvos jogköre megerősödik.
A magyar kormányfő állítja, hogy a hazánk a legtöbb, s elsősorban gazdagabb európai országnál sikeresebben védekezett, ami azt jelenti, hogy nem feltétlenül a pénz számít. Orbán Viktor kijelentette, hogy bár az első csatát megnyertük, a vírus itt van, ezért nem lehet megnyugodni, s továbbra is az idősek vannak a legnagyobb veszélyben, rájuk kell fokozottan vigyázni. Az mindenesetre nagyon jó, hogy többezer ember életét sikerült megmenteni a hatékony védekezéssel.
A nemzeti konzultációt azzal indokolta Orbán Viktor, hogy bár nem árt, ha jó a kormányzati teljesítmény, de ennél sokkal fontosabb az eltökélt egészségügyi személyzet odaadó munkája, ám az igazán lényeges az, hogy állampolgárok mennyire követik a szabályokat, mennyire fegyelmezettek, azaz, hogy mit fogadnak el az emberek. Ezért a járvány őszre várható második hullámának az idejére létre kell hozni egyetértési pontokat, amelyek pillérei lesznek a munkának.
A régi és új eszközökkel lehet fellépni a válsággal szemben
A miniszterelnök elmondta, hogy másnaponként kap tájékoztatást a munkaerőpiaci helyzetről, a munkanélküliségről és a kormányzati intézkedések hatásáról. Az első lépéseket sikeresnek tartja, hiszen egymillió munkahely megszűnését tudták megakadályozni. S úgy fogalmazott, a következő másfél évben minden korábbi időszaktól jobban függ majd a gazdaság helyzete attól, hogy mennyire működik jól a kormány. Ha jól csináljuk, fantasztikus eredményeket érünk el – fogalmazott.
Orbán Viktor abban bízik, hogy jövőre több pénz áll az ország rendelkezésére, de az igazán fontos kérdés az, hogy azt hogyan költjük el. A 2021 is gazdaságvédelmi év lesz, s létre kell hozni egy járványügyi, valamint egy gazdaságvédelmi alapot – mondta. De ahogy sikerült 2010 után is felszámolni a válságot, sikerülni fog ezt is leküzdeni, bizakodott. A 8-9 évvel ezelőtti eszközök mellett újakat is bevetettek, ilyen például a hiteltörlesztési moratórium, amelynek révén több mint 2000 milliárd forint maradt az embereknél, de sok vállalkozás is igénybe vette a halasztási lehetőséget. Ugyanakkor az is jó hír, hogy az adósok harmada nem élt vele, mert ez azt jelzi, hogy sok embernek van tartaléka. Az intézkedés nagy terhet ró a bankokra – jelentette ki –, de meg lehetett őket győzni, hogy vállaljanak ők is szerepet a járvány elleni küzdelemben.
S ugyancsak nem bújhatnak ki a felelősség alól az önkormányzatok sem – közölte –, hiszen egy csónakban evezünk, szükség van az összefogásra, ennek ellenére összességében nőni fog az önkormányzatok állami támogatása.
Szlovákiával össze kell fognunk a jövő érdekében
A kormányfő szólt arról is, hogy a Visegrádi négyekkel teljes az egyetértés a gazdasági kilábalással kapcsolatban. Ugyanakkor az uniós javaslat ellentétes a magyar gondolkodással, mert Brüsszel hitelt akar felvenni, mi viszont azt valljuk, hogy először meg kell keresni a pénzt, utána lehet csak elkölteni. De miután néhány nyugati ország nagy bajban van, Orbán Viktor is kénytelen elfogadni, hogy kompromisszumos megoldás szülessen. De azt leszögezte, hogy a kelet-közép európai országok nem járhatnak rosszul.
A szlovák miniszterelnök mai budapesti látogatásáról azt mondta Orbán Viktor, hogy nagyon bizakodó, hiszen Igor Matovic rendes ember, van szíve, ugyanakkor – bár meghallja ezeket a szavakat – nem az számít igazán, hogy bocsánatot kért a szlovákiai magyaroktól, mert nem a múltra, hanem a jövőre kell fókuszálni. Sokkal fontosabb szerinte, hogy a mostani viszony legyen korrekt, s hogy a két ország fogjon össze, működjön együtt, s akkor sikeresek lesznek.
(Mandiner)