Orbán Balázs: Elvárható, hogy Budapest is támogassa a szegényebb településeket

2020. június 11. 12:24

Budapest a leggazdagabb önkormányzat, amely „messze a legtöbb állami támogatást kapja” – mutatott rá az államtitkár.

2020. június 11. 12:24

Indokolt a szolidaritási hozzájárulás fizetésének megváltoztatása, Budapest működése stabil, elvárható, hogy a többi önkormányzathoz hasonló képlet alapján támogassa a kevésbé tehetős önkormányzatokat – nyilatkozta a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára csütörtökön az MTI-nek. Orbán Balázs elmondta, a parlamentben folyamatban van az idei évi költségvetés módosítása és a jövő évi büdzsé tárgyalása, és mindkét javaslat fókuszában a koronavírus-járvány elleni védekezés áll. A legfőbb feladat most az élet- és egészségvédelem támogatása, valamint a gazdaság újraindítása és a munkahelyteremtés támogatása – hangsúlyozta.

Kétségtelen, hogy van egy vita, de a kormány úgy gondolja, hogy a járvány elleni védekezés alatt a gazdagabb önkormányzatoknak támogatniuk kell a szegényebb önkormányzatokat – közölte. A számok alapján egyértelmű, hogy Budapest a leggazdagabb önkormányzat, amely „messze a legtöbb állami támogatást kapja”, és az elmúlt tíz év kormányzati politikájának „a legnagyobb nettó haszonélvezője”. Az adósságkonszolidációból, a fejlesztési forrásokból és az iparűzésiadó-bevételek növeléséből lakosságarányosan jóval kedvezőbben részesedett, mint más önkormányzatok – mondta Orbán Balázs.

Ennek ellenére – folytatta – eddig Budapest szolidaritási hozzájárulás címén jóval kisebb mértékben támogatta a szegényebb önkormányzatokat, mint az a másik 134 gazdag település, amelynek szintén van ilyen fizetési kötelezettsége. Eddig 60 százalékos kedvezmény illette meg Budapestet, de ez a járvány elleni védekezés miatt tovább nem tartható, minden gazdag önkormányzatnak igazságosan kell kivennie a részét a szegényebb települések támogatásában – jelentette ki Orbán Balázs. Azt mondta, más települések tudomásul vették ezt a helyzetet, már a járványhelyzet előtt is, függetlenül attól, hogy kormánypárti vagy ellenzéki vezetésűek. Budapesten kívül nincs még egy olyan település, amely ilyen kivételezést kért volna – tette hozzá.

Orbán Balázs közölte azt is, hogy ebben az évben a járvány elleni védekezésre több mint 600 milliárd forintot csoportosítottak át. Ebből mindenki kivette a részét, a pártok, a multinacionális vállalatok, a bankok is, az összeg háromnegyedét biztosító kormány mellett. A járvány elleni védekezésből az önkormányzatoknak is ki kell venniük a részüket – mondta. Az államtitkár hangsúlyozta ugyanakkor, hogy még ilyen helyzetben is kiemelt szempont a kormány számára az önkormányzatok támogatása: a jövő évi költségvetési tervezet alapján 16 százalékkal, 739 milliárd forintról 857 milliárdra emelkedik az önkormányzatoknak juttatott állami támogatás.

(MTI)

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zakar zoltán béla
2020. június 11. 13:49
PONT!
Berecskereki
2020. június 11. 13:28
Javítva egyetlen = egyeletlen
Berecskereki
2020. június 11. 13:26
Szerintem Orbán Balázs alapállása téves és helytelen. Ebben a témában nem szolidaritásról kellene szólni, hanem a rendelkezésre álló források igazságos elosztásáról. Az iparűzési és gépkocsi adó nem helyi adó kategóriába tartozna, hanem a központi adók fogalomkörébe. Ugyanis az adó alapja máshol képződik, mint ahol az elszámolás, beszedés történik. Mindkét adónem a fejlesztések (felhalmozás) forrásának kellene lennie. Ezzel szemben a legtöbb önkormányzat egy részét a működésre használja, holott erre a központi költségvetésből normák alapján forrást kapnak. Mindezek figyelembevételével jogszerűnek és igazságosnak tartanám, ha mindkét adónemet kivonnák a helyi adók köréből. Központilag kerülne beszedésre és fejkvóta alapján kerül elosztásra az önkormányzatok között. Felhasználni pedig csak fejlesztésekre lehetne. Ha megnézzük az egy főre jutó fejlesztési forrásokat, akkor a legnagyobb érték Budapesté, majd a megyei jogú városoké. Végezetül megjegyzem, hogy ez az egyetlen forrás elosztás, főváros, város központosítás hozzájárúlt a vidék falvainak az elnéptelenedéséhez.
peter.jordanson
2020. június 11. 13:25
Jönnek a narancskommunisták és rekvirálnak. Szokás szerint. Mindig is ehhez értettek, más pénzének és tulajdonának ellopásához, és hozzá az ideológia gyártásához. Ha Taktaharkány Budapest akar lenni, akkor váljon Budapestté. Rendezhet olimpiát is magának, ha akar. Amúgy a fidesz gyurcsányt megszégyenítően épp most építi le a vidéki kötöttpályás tömegközlekedési infrastruktúrát, Palkovics vezetésével. 34 mellékvonalon gyakorlatilag használhatatlanná vágják vissza a vasúti közlekedést, olyan helyeken is, ahol amúgy kitűnő a pálya... De nem baj, hajrá fidesz, jóvanakkó' nektek. Legyen holland infrastruktúra LOL
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!