Globális hitelminősítő: Robusztus növekedés és csökkenő külső sérülékenység jellemzi a magyar gazdaságot

2018. december 07. 15:52

A magyar gazdaság robusztus növekedése, a maastrichti államháztartási tűréshatár betartása melletti kormányzati elkötelezettség és a külső sérülékenység ebből eredő jelentős mérséklődése támasztja alá Magyarország szuverén adósprofilját – áll a Moody's Investors Service pénteken Londonban ismertetett éves helyzetértékelésében.

2018. december 07. 15:52

A globális hitelminősítő „Baa3” szintű, befektetési ajánlású besorolással tartja nyilván a hosszú lejáratú magyar államadósság-kötelezettségeket. Az osztályzatra stabil kilátás érvényes. Pénteken bemutatott 29 oldalas tanulmányában a cég hangsúlyozta, hogy a külső sérülékenység mérséklődése a külső sokkokkal szembeni ellenállási kapacitást is erősítette. A Moody's szerint ugyanakkor a magyar államadós-profilt terhelő tényezők között szerepel a még mindig meglehetősen magas államadósság-ráta, amely 2017 végén a hazai össztermék (GDP) 73,3 százalékának felelt meg.

A Moody's várakozása szerint a magyar gazdaság erőteljes nominális növekedése ellenére jövőre is csak fokozatosan csökken az államadósság-ráta. A cég 2019-ben valamivel 70 százalék alatti GDP-arányos magyar államadósság-rátát vár, megjegyezve, hogy ez is jóval magasabb az azonos besorolási sávban szereplő más szuverén adósok jellemző értékénél. A cég továbbra is a magyar gazdaság robusztus, jóllehet lassuló növekedését valószínűsíti. Pénteki előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék az idén 4,3 százalékkal, jövőre 3,4 százalékkal növekszik. A Moody's számításai szerint a magyar GDP-érték 2007 és 2013 között évente átlagosan 0,4 százalékkal csökkent, de a hazai kereslet élénkítését célzó szakpolitikai lépések és a kedvező külső környezet hatására 2014 és 2017 között éves átlagban 3,5 százalékkal nőtt.

Ezt a növekedési dinamikát azonban a szakképzettségi problémák és a térségi gazdaságokhoz mérve alacsony növekedési ütemű termelékenység miatt nehéz lesz fenntartani – véli pénteki országjelentésében a hitelminősítő. A Moody's közölte: e növekedési háttér, valamint a magyar gazdaság kitettsége a német autógyártóknak indokolja, hogy Magyarország gazdasági erejét a cég a „mérsékelt plusz” kategóriában tartja nyilván, egy fokozattal a „magas mínusz” értékelési szint alatt. A Moody's a külső növekedési kihívások között megemlíti, hogy várakozása szerint a legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaságok csoportjába (G20) tartozó legfejlettebb ipari hatalmak átlagos GDP-növekedési rátája 2020-ban 1,4 százalékra lassul a 2017-2018-as időszakra várható 2,2-2,3 százalékos átlagról.

A magyar gazdaság növekedési kilátásait érinthetik emellett az autóipar potenciálisan kedvezőtlen fejleményei, köztük az amerikai importvámok. A Moody's a pénteki tanulmányban közölte: számításai szerint ha az Egyesült Államok 25 százalékra növeli a járművekre és a részegységekre kirótt importvámjait, a magyar gazdaság jövő évi növekedési üteme az alapeseti előrejelzésben szereplő ütemnél 0,1 százalékponttal alacsonyabb lenne. Az amerikai importvámok önmagukban csak mérsékelt hatást gyakorolnak Magyarország szuverén adósprofiljára, ha azonban a globális kereskedelmi viszályok intenzívebbé válnak, és ez jelentős vámokat ró a jelenleginél is szélesebb termékkörre, valamint nem vámjellegű egyéb akadályokat emel a világkereskedelem elé, megterhelve a globális növekedést, az már erőteljesebb növekedési ellenszelet jelentene Magyarország és a szélesebb térség számára.

A Moody's szerint ugyanakkor Magyarország költségvetési pozíciója erős. A cég előrejelzése szerint a GDP-arányos államháztartási hiány az idén 2,3 százalékra nő a tavaly mért 2,2 százalékról, ám 2019-ben 2 százalékra, 2020-ban 1,8 százalékra csökken. A Moody's a három globális piacvezető hitelminősítő közül egyedüliként tartja nyilván stabil kilátással a magyar államadós-osztályzatot, mivel a Fitch Ratings és az S&P Global Ratings tavaly egyaránt felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította a Moody's besorolásával egyébként azonos magyar államadós-osztályzatainak kilátását.

A Fitch a térségről összeállított, e héten Londonban ismertetett éves helyzetértékelésében közölte: a közép- és kelet-európai régióban Magyarországgal együtt összesen hét államadóst tart nyilván pozitív besorolási kilátással, és mivel e pozitív kilátások már tavaly óta érvényben vannak, ezeknek az országoknak az adósosztályzatairól 2019-ben valószínűleg döntés születik. A Fitch Ratings kiemelte, hogy az általa pozitív kilátással nyilvántartott hét térségbeli államadóssal szemben mindössze egy ország - Törökország - szuverén besorolását terheli negatív kilátás. A Fitch megfogalmazása szerint ez a megoszlás „felfelé ható minősítési lendületet ad” a térségnek 2019-ben.

(MTI)

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Newman
2018. december 08. 22:01
Sokkal jobbak vagyunk, mint ahogy értékelnek minket! Évek óta :))) De sebaj Türelmesek vagyunk!;))))) A PIAC MINDÍG MEGOLD MINDENT! AKI MER, AZ NYER!!!! :))
bunko_jobbos
2018. december 07. 21:19
Istenem, micsoda szar rizsa. "A cég 2019-ben valamivel 70 százalék alatti GDP-arányos magyar államadósság-rátát vár, megjegyezve, hogy ez is jóval magasabb az azonos besorolási sávban szereplő más szuverén adósok jellemző értékénél. " Ez tényleg igaz, tényleg jóvaal magasabb a magyar adósság az azonos besorolási sávban szereplő országokéinál, csak a legjobban besoroltaknál kisebb: Franciaország, Olaszország, Belgium stb. Magyarul mindig csak azt veszitek figyelembe, amit akartok. De kinyalhatjátok, mert a piac leszarja, mit mondotok. Olcsóbban veszik a magyar papírokat, mint az USÁ-ét!
Jameson
2018. december 07. 17:57
Soros emberei.
békalepcse
2018. december 07. 16:48
Sokkal jobb lenne a helyzetük, ha ökológiai rendszerekben is gondolozna a kormány és annak megfelelő törvényeket alkotna! Ebből a törvényalkotási folyamatból azonban ki kéne hagyni az Áder Janit, mert olyan setét klíma és zöld ügyekben, hogy az már bűn a tudás ellen. Akár meg is hívhatna némi eszmecserére, hogy pár tévedését rövid magyarázat után igazítsam a logika és a tudomány tapasztalata alapján.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!