Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Európa a zsidó-keresztény hagyomány és a felvilágosodás értékeinek talaján áll – nyilatkozta Prőhle Gergely az ECHO TV műsorában.
Prőhle Gergely Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője az Echo Televíziónak nyilatkozva beszélt a karácsony ünnepléséről, a fogyasztói társadalomról,a migrációról és a szolidaritás kérdéséről.
Elmondta, hogy manapság a „semmilyen emberekből” van a legtöbb, akik se nem ateisták, se nem vallásosak. Kevesen merik kimondani, hogy Isten nincs, de nagyon sok a kereső ember. Prőhle Gergely úgy véli, hogy a hit lehet sokféle, de mi európaiak nagyon szerencsések vagyunk, hogy az evangélium velünk van több ezer éve és támasztékot ad.
A fogyasztói jelenségek, a javak felélése, a fenntarthatóság kérdése olyan tünetek, amelyek manapság nagyon is szem előtt vannak, mert óriásiak a különbségek a kontinensek között. Európa a világ lakosságának hét százalékát adja, ugyanakkor a GDP harminc, a szociális kiadások ötven százaléka Európához köthető. Ez hosszú távon nem fenntartható, amit a migráció is jelez – véli Pröhle Gergely.
Látni kell, hogy az iszlám különösen is a radikális iszlám gyökeresen szemben áll a zsidó-keresztény hagyománnyal és a felvilágosodás örökségével, amikre az európai kultúra épül. Akik Európába jönnek azoknak tudomásul kell venniük ezeket az értékeket, még ha muzulmánok is. Prőhle Gergely állítja, hogy elbúcsúzhatunk attól az ideától, hogy a muzulmánok jelenléte ne növekedjék, mert ez nem lesz így. Ugyanakkor, ha a muszlimok elfogadják az európai értékrendet, akkor elfogadható a migráció jelensége is.
A magyarországi helyzetről Pröhle úgy gondolja, ha kicsit a plakátok mögé nézünk, akkor a valóság színesebb, mint elsőre hisszük. Az államnak kötelessége a közösség védelme, például kerítés építés formájában, az egyénnek pedig kötelessége segíteni a rászorulókon amikor lehetősége van rá. A cél leginkább ott segíteni, ahol ténylegesen a baj van illetve, hogy vissza tudjanak majd térni szülőföldjükre a menekültek.