Idén és jövőre is 3 százalék fölötti magyar GDP-növekedést vár Brüsszel

2017. február 13. 11:57

Idén 3,5 százalékos, jövőre pedig 3,2 százalékos gazdasági növekedésre számít Magyarországon az Európai Bizottság, amely hétfőn tette közzé Brüsszelben az esedékes téli gazdasági előrejelzését mind az unió egészére, mind az egyes tagországokra nézve.

2017. február 13. 11:57

Az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi főigazgatóságának (EcFin) friss, hétfőn közzétett helyzetértékelése szerint  3,5 százalékos, jövőre pedig 3,2 százalékos gazdasági növekedés várható Magyarországon. Ugyanakkor emlékeztettek arra, hogy a magyar bruttó hazai termék (GDP) tavaly „csak” 1,9 százalékkal nőtt, miközben a bővülés 2015-ben még 3,1, 2014-ben pedig 4 százalékos volt. A növekedés 2016-os visszaesése főként annak tudható be, hogy mérséklődött az uniós források felhasználása és ezáltal csökkent azok növekedésserkentő ereje. Az adatokból kiderült, hogy a beruházások 9,6 százalékkal csökkentek, a magánfogyasztás azonban a bérek és foglalkoztatottság emelkedése nyomán 4,8 százalékkal nőtt.

A következő időszakban ugyanakkor várhatóan élénkülni fognak a beruházások a bizottság szerint, ahogyan a háztartások fogyasztása is tovább fog nőni a fogyasztói bizalom, illetve a kereskedelmi bankok hitelezési aktivitásának javulása következtében. A tavalyi év után a 2017-es és 2018-as növekedésnek is a belföldi háztartások fogyasztása lesz a fő hajtóereje, amely idén 4,8, azt követően pedig 3,9 százalékkal fog nőni.

A várakozások szerint növekedésserkentő hatása lesz, hogy a kormány novemberben fokozatos minimálbéremeléséről, járulékcsökkentéséről és a társasági nyereségadó mérsékléséről állapodott meg a szociális partnerekkel, minthogy a magasabb bérek a fogyasztást, az alacsonyabb adók pedig a befektetések növekedését vonják maguk után.

A szakemberek arra számítanak, hogy a magyarországi munkanélküliség tovább zsugorodik majd, idén 4,8 százalékos, 2018-ban pedig 4,5 százalékos lesz a tavalyi 5,2 százalékot követően. Mint írták, a munkaerőpiac „telítődése” nyomán a bérek jelentősen nőni fognak a vizsgált időszakban. Azt is megjegyezték, hogy a munkaerőhiány már jelenleg is problémákat okoz az országban, különösen az ipar, az építőipar és a szolgáltatások területén.

Az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény becslései szerint az infláció fokozatosan emelkedni fog, a fogyasztói árindex a tavalyi 0,4 százalékról 2017-re 2,2 százalékra, majd 2018-ra 3,1 százalékra ugrik a hazai kereslet növekedése nyomán, átlépve a jegybank 3 százalékos célját.

A költségvetési deficit a 3 százalékos uniós tűréshatár alatt fog maradni, a tavalyi 1,8 után az EU-s fejlesztési projektek hazai társfinanszírozásának növekedése, az emelkedő kiadások és az adócsökkentések miatt idén 2,4, jövőre pedig 2,5 százalék körül várható az Európai Unió prognózisa szerint. Az államadósság tavaly 1,2 százalékpontos csökkenéssel a GDP 73,5 százalékára mérséklődött, 2017-ben 72,3, 2018-ban pedig 71,2 százalékra lehet számítani - írták a dokumentumban. (MTI)

Összesen 199 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
noMores
2017. február 14. 11:29
Ha no a gdp, akkor miert vannak felebes varolistak a korhazakban, es miert konyorog az iskolaigazgatok, hogy a szulok az alapitvanyokon kresztul adjanak penzt az iskolaknak, kulonben a napi mukodesuk kerul veszelybe???? A postan miert ally meg az elet a 70-es evekben, es miert mukodik ugy altalaban szarul az allam? Lofasz es esti feny, ez a novekedes bizony "el van lopva" Mas esetben hogy elozne meg minket Szlovakia????
teljesenertelmetlen
2017. február 13. 19:37
Orbánbérencek!!!
Pinter68
2017. február 13. 15:45
A GDP 6%-át kitevő eu-s támogatások mellett, valóban "komoly" teljesítmény 3,5%-ot növekedni. Boruljunk hát le előtte!
Területvédő
2017. február 13. 13:44
Többek között ezért sincsen semmiféle ok kormányváltásra, hogy aztán egy idegen érdekeket szolgáló, kontár liberális banda üljön a nyakunkra.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!