Európa jobbra fordul?
A Politico májusi cikke szemléletesen ábrázolta azon uniós államokat, melyekben előre tört, vagy hatalmon van a jobboldal.
Tusk, aki korábban még Orbán Viktort bírálta, s ahogy a balliberális lapok fogalmaztak, még „kereszténységből is kioktatta” a magyar kormányfőt, most mintha élére akarna állni a befogadáskultúra-ellenes erőknek.
„Tusk, aki korábban még Orbán Viktort bírálta, s ahogy a balliberális lapok fogalmaztak, még »kereszténységből is kioktatta« a magyar kormányfőt, most mintha élére akarna állni a befogadáskultúra-ellenes erőknek. Akár másfél évre is őrizetbe vetetné például a migránsokat, amíg ki nem derül róluk, valóban menekültek-e, s nem jelentenek veszélyt a befogadó államra. A lengyel politikus szinte egyértelműen Angela Merkelt nevezi meg, mint ennek a válságnak a fő okozóját, s a kvótaügyekben is ellentmond mindannak, amit a német kancellár és szövetségesei rá akarnak erőltetni az unió tagországaira. Tusk szerint az EU-tagállamok többsége nem akar semmiféle kvótát, ráadásul azt is kijelenti, hogy az úgynevezett menekültek nagy többsége még csak nem is menekült.
Ehhez hasonló szavakért a magyar miniszterelnököt nemrég még keresztre akarták feszíteni… De ma már más világ van. Ma már egyre több elemző szerte Európában úgy látja, Orbán Viktor talán a legnagyobb hatású politikusa Európának, s lehet szeretni vagy nem szeretni, de figyelni kell arra, amit mond. Itt és most nem a magyar miniszterelnök személye a fontos, sokkal inkább az a folyamat, amelyen keresztülmegy Európa. Ami tegnap még színtiszta rebellió, idegengyűlölet és nácizmus volt, ma már a többség álláspontja. Ami tegnap még elképzelhetetlen volt, mára valóság lett. Angela Merkelt, az unió legbefolyásosabb államának kancellárját nyíltan bírálják szövetségesei is.
Magyarország nemrég még mintha egyedül állt volna, elszigetelten és magányosan, mostanra egyre több a szövetségese, a V4-ek másik három tagországa is ott áll mögöttünk, s velünk van az unió polgárainak egy jelentős része is. Lázár János szerint Angela Merkel hű barátja Magyarországnak, olyan, aki mindig mellénk állt, amikor kellett. Természetesen nem tudhatjuk, a német kancellárt milyen erők kötik gúzsba vagy kényszerítik cselekvésre. Egy biztos: semmiféle háttéralkukkal nem lehet tartósan szembemenni a történelemmel, és egy demokratikus vezető nem veheti semmibe sem a saját népe, sem az unió polgárainak akaratát. Ahogy Hamvas Béla írja: aki a hazugsággal egy csónakba ül, az a túlsó partot nem éri el.”