Rendőri jogosítványokat kaptak a válsághelyzetben dolgozó katonák

2015. szeptember 21. 16:41

Az Országgyűlés elfogadta a kormány tömeges bevándorlás kezelését célzó javaslatait, aminek nyomán a rendőrségnek lehetősége nyílik, hogy külföldi felderítő tevékenységet végezzen, miközben a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetben dolgozó katonák olyan rendőri jogosítványokat kaptak, mint az elfogás, előállítás, motozás.

2015. szeptember 21. 16:41

Az Országgyűlés hétfőn a rendőrségnek és a honvédségnek is új jogosítványokat, valamint feladatokat adott a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet idejére. A képviselők 151 igen szavazattal, 12 nem ellenében és 27 tartózkodás mellett fogadták el a Fidesz-KDNP tömeges bevándorlás kezelését célzó előterjesztésének sarkalatos, kétharmados többséget igénylő rendelkezéseit. Igennel a kormánypártok és a Jobbik képviselői szavaztak, az LMP-sek és a függetlenek közül 7-en nem támogatták a javaslatot, a szocialista frakció és egy független képviselő pedig tartózkodott.

A törvénymódosítások eredményeként a migrációs válsághelyzetben feladatot kapó katonák sok tekintetben a rendőrökre vonatkozó szabályok alapján intézkedhetnek. Így például igazoltathatnak, elfoghatnak és előállíthatnak, átvizsgálhatják a ruházatot, csomagokat és járműveket, továbbá idegenrendészeti intézkedésben és határforgalom-ellenőrzésben is részt vehetnek, ezek során pedig kényszerítő eszközöket alkalmazhatnak.

Mindemellett a rendőrségnek lehetősége nyílt, hogy a – a nemzetbiztonsági szolgálatokkal együttműködve – külföldi felderítő tevékenységet végezzen az államhatár rendjét veszélyeztető, valamint a terrorizmussal összefüggő cselekmények felderítésére, beleértve az embercsempészek felkutatását és leleplezését.

A honvédség szintén rendőrségi jogosítványt átvéve a válsághelyzetben lezárhat egy területet, majd megakadályozhatja, hogy oda bárki belépjen vagy onnan távozzon, illetve az ott tartózkodókat távozásra kötelezheti. A katonák a rendőrségre vonatkozó szabályoknak megfelelően készíthetnek kép- és hangfelvételeket. A határra vezényelt katonák bárkivel szemben testi sérülés okozására alkalmas kényszerítő eszközt is használhatnak, azonban azok nem irányulhatnak az emberi élet kioltására, a másképpen el nem hárítható támadások kivételével. A rendőrséghez hasonlóan a honvédek esetében sem jelent majd lőfegyverhasználatot a gumilövedék, a pirotechnikai eszköz, a könnygázgránát, valamint az elfogó háló alkalmazása.

A fentieken túl a honvédség a közúti forgalmat is irányíthatja, korlátozhatja vagy szüneteltetheti. Az előterjesztők a módosításokat azzal indokolták, hogy a migrációs krízis szükségessé teszi az államhatár védelmében érintett szervek szorosabb együttműködését, továbbá a honvédség bevonását is egyes védelmi feladatokba a válsághelyzet idején. Kiemelték, a honvédség új, ideiglenes feladatai összefüggnek az alaptörvényben meghatározott határvédelmi feladataival.

A Fidesz-KDNP emellett azt is hangsúlyozta, hogy a honvédség új feladatai ugyan szorosan kapcsolódnak a rendőrség alkotmányos pozíciójához, azok mégsem eredményezhetik a rendőrség feladat- és hatáskörének átvételét. A törvény ezzel összefüggésben kimondja, hogy a válsághelyzettel kapcsolatos fő feladatellátás a rendőrség hatáskörébe tartozik, amit a honvédség csak segíthet.

A honvédség a határon saját katonai függelmi rendszerében, katonai parancsnokai vezetésével lesz jelen, és a katasztrófahelyzetekhez hasonlóan pontosan meg kell határozni a válsághelyzetben feladatot vállaló honvédségi erők feladatait, létszámát, eszközeit, fegyverzetét és a feladatellátás helyét. A parlament döntésével felhatalmazta a kormányt, hogy rendeletben határozza meg, a honvédség mely létesítmények őrzésében, milyen módon vegyen részt.

A kormánypárti képviselők eredetileg benyújtott javaslata lehetővé tette volna, hogy a rendőrök a válsághelyzetben a magánlakásokba is behatolhassanak a Magyarországon jogellenesen tartózkodók felkutatására, azonban ez a rendelkezés egy módosító indítvány miatt nem került bele a végleges normaszövegbe.

A törvénymódosítás a kihirdetését követő napon lép hatályba.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
liberálzöld.
2015. szeptember 22. 10:57
Bocsi, ide is beírom. Off: Errefelé az a hír járja, hogy megkezdődött a nem önkéntes fiatalok behívása katasztrófavédelmi feladatokra technikával együtt. Igaz lehet ez?
realista
2015. szeptember 22. 09:55
Rendőri jogosítványokat kaptak a válsághelyzetben dolgozó katonák - aha, a rendőrök meg katonait. Nem a hatásköröket kellene összezagyválni, hanem egy ütőképes hadsereget, és egy hatékonyabb rendőrséget kellene létrehozni. És milyen jól jönne most a Jobbik által javasolt csendőrség.
MZ/X
2015. szeptember 22. 08:34
Ezt a jogosítványt fenn kell tartani a későbbiekben is, és a "rendőr hiányos helyeken" alkalmazni kell, a közbiztonság javítása érdekében... Másrészt a honvédség külföldi szerepvállalásai során, úgyis csak ellenőrző, biztosító feladatokat lát nagyrészt el, most begyakorolhatják és még hasznos is így...
Tiszafa
2015. szeptember 22. 07:28
Kár, hogy a terrorista elemeket nem likvidálhatják a katonák. Egyszerűen távcsövessel a szeme közé. Kár, hogy a hamarosan várható 10-20 ezres egyes határszakaszokra irányuló tömegek támadását lőparancs nélkül meggátolni és visszaverni egyszerűen nem lehet. Ugyanis fegyverhasználat nélkül csak egy elsodorható bábú a katona. Nem értem meg, mikor értik már meg, hogy levágott fejjel, elárasztott, elfoglalt, elnyomott nemzettel nem tudjuk megvédeni az országot. Az irányított migráns tömeg maga a fegyver! Így akarnak eltiporni. Fegyver ellen csak fegyverrel lehet fellépni. Erőszak nélkül nem fog menni, vagy levágnak bennünket, mint a birkát. Ez csak idő kérdése. Az idő pedig rövid.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!