Bloomberg: Semmi sem állhatja útját Magyarországnak – új szövetségesével már az amerikai szankciókra is fittyet hányhat
A hírügynökség szerint újabb megoldást találhatott Szijjártó Péter.
A Baltikumban és más kelet-közép-európai országokban is nehézfegyverzetetet állomásoztatna az esetleges orosz fenyegetés miatt aggódó NATO-szövetségesek megnyugtatására, egyben esetleges további agressziók megelőzésére a Pentagon – írja a The New York Times. A lap Magyarország esetében feltételes módban fogalmaz, és 750 katona számára elég tankról, valamint egyéb harcjárműről ír.
A Pentagonban felmerült elképzelés szerint az Egyesült Államok nehézfegyverzetet állomásoztatna a Baltikumban és más kelet-közép-európai országokban az ukrajnai orosz beavatkozás miatt aggódó NATO-szövetségesek megnyugtatására, egyben esetleges további agressziók megelőzésére – írta a The New York Times.
A tekintélyes amerikai napilap amerikai és NATO-illetékesekre hivatkozva azt írta, a javaslat tankok, tüzérségi harci járművek és összesen 3-5 ezer katona felfegyverzésére elegendő más nehézfegyverzet Lettországba, Litvániába, Észtországba, valamint Lengyelországba, Romániába, Bulgáriába és esetleg Magyarországra való ideiglenes áthelyezésére vonatkozik. A balti országokban 150-150, az utóbbi négy országban 750-750 fő (egy zászlóalj) számára elegendő nehézfegyvereket állomásoztatnának. Az elhelyezni tervezett 1200 jármű többek közt 250 M1-A2 tankból, Bradley harcjárművekből és páncélozott tarackokból állna.
A lap megjegyzi, hogy az elképzelést még az amerikai védelmi miniszternek, a Fehér Háznak és a többi NATO-tagállamnak is jóvá kell hagynia. A The New York Times értesülése szerint a Pentagon várhatóan elfogadja a javaslatot még a NATO védelmi minisztereinek júniusban esedékes tanácskozása előtt. A lap megjegyzi ugyanakkor, hogy a szövetségen belül már politikai akadályok merülhetnek fel, ugyanis többen aggódva tekintenek egy ilyen lépés lehetséges hatásaira.
A cikk szerint ez lenne a hidegháború vége óta az első eset, hogy az Egyesült Államok nehézfegyverzetet telepít a korábban a szovjet befolyási övezetbe tartozó kelet-európai NATO-tagállamok területére.
A Reuters brit hírügynökségnek egy neve elhallgatását kérve nyilatkozó illetékes megerősítette az értesülést, a részleteket azonban nem kommentálta.
Az amerikai védelmi minisztérium egyik szóvivője azt közölte, hogy a tervről még nem született döntés.
„Az elmúlt évek során az Egyesült Államok hadserege fokozta a NATO-szövetségeseinknél és -partnereknél hadgyakorlatokra és kiképzési célokra elhelyezett felszerelések mennyiségét. Szövetségeseinkkel egyeztetve folyamatosan felülvizsgáljuk ezeknek az eszközöknek a legjobb elhelyezését. Jelenleg nincs döntés arról, hogy áthelyezzük-e ezeket az eszközöket és ha igen, hová” – írta közleményében Steve Warren szóvivő.
*
Illusztráció: 7th Army Joint Multinational Training Command