Tengeri bevándorlás: elkezdődött az EU-s csúcstalálkozó

2015. április 23. 17:11

Megkezdődött csütörtök délután az Európai Unió állam-, illetve kormányfőinek rendkívüli csúcstalálkozója, amelynek célja az elsősorban a Földközi-tengeren jelentkező migrációs válság kezelése. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke figyelmeztetett, senkinek nincsenek illúziói abban a tekintetben, hogy a problémát ma meg tudják oldani. Orbán Viktor azt szeretné, hogy a tagállamok kapjanak minél szabadabb kezet a menekültügyi problémáik megoldásához.

2015. április 23. 17:11

Megkezdődött csütörtök délután az Európai Unió állam-, illetve kormányfőinek rendkívüli csúcstalálkozója, amelynek célja az elsősorban a Földközi-tengeren jelentkező migrációs válság kezelése.

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke figyelmeztetett, hogy senkinek nincsenek illúziói abban a tekintetben, hogy a problémát ma meg tudják oldani, de bizakodásának adott hangot, hogy a tagállamok vezetői meg tudnak állapodni azonnal meghozható intézkedésekről. A lengyel politikus úgy vélte: a Földközi-tengeren kialakult migrációs válság oka nem Európa, hanem az érintett térségben kialakult instabilitás, háború és a szegénység. Az MTI birtokába került közös nyilatkozattervezet, amely a tagállamok vezetői elé kerül, első mondatában az áll, hogy a Földközi-tengeren tragikus helyzet alakult ki. Az uniós diplomáciát ugyanis az lendítette működésbe, hogy a múlt hét végén több mint 700-an haltak meg, amikor az Észak-Afrikából az európai partok felé tartó hajójuk felborult a tengeren. A tagállami vezetők egy perc csenddel emlékeztek az áldozatokra.

Orbán: A tagállamok kapjanak minél szabadabb kezet a saját problémáik megoldásához

Orbán Viktor magyar miniszterelnök amellett fog érvelni a menekültügyben összehívott csütörtöki rendkívüli brüsszeli EU-csúcstalálkozón, hogy a tagállamok kapjanak minél szabadabb kezet a saját problémáik megoldásához. „Ha pedig felmerülnek közös problémák, mint itt, akkor Magyarország készen áll, hogy együttműködjön” – tette hozzá újságíróknak nyilatkozva a csúcstalálkozóra érkezésekor. Úgy vélekedett, hogy „nehéz csúcs lesz” a mostani eszmecsere. Érzelmileg mindenkit megrázó ügyről fognak beszélni, hiszen sok százan vesztették el értelmetlenül az életüket – tette hozzá, utalva a vasárnapi földközi-tengeri hajóbalesetre, amelynek legalább hétszáz, Észak-Afrikából Olaszországba tartó illegális migráns esett áldozatául. „Mindenkiben van valamennyi lelkiismeret-furdalás, hogy vajon az európai menekültügyi rendszer jól működik-e, nem kellett volna-e már korábban ezen változtatni” – jegyezte meg a magyar kormányfő. Szerinte a mostani „olyan találkozás lesz, ahol egyszerre kell, hogy a helyén legyen a szívünk meg az eszünk. Az ész fontos, mert ha megoldást akarunk találni erre a helyzetre, akkor higgadt, gyors és jó döntéseket kell hoznunk” – hangsúlyozta.

Magyarország álláspontját világosnak mondta a miniszterelnök. „Mi azt gondoljuk, hogy ha ránk bízzák – mármint a Magyarországra érkező menekültekre vonatkozó szabályozás megalkotását –, akkor mi ezt megoldjuk” – fogalmazott. Orbán szerint ma a probléma az, hogy „olyan brüsszeli szabályok kötnek bennünket gúzsba, amelyek lerontják  a menekültügyi kérdés magyar kezelésének a hatékonyságát”. Ezért – folytatta – amellett fog érvelni, „hogy a tagállamok kapjanak minél inkább szabad kezet ahhoz, hogy megoldják a saját problémáikat”. A közös problémák felmerülése esetén pedig Magyarország kész az együttműködésre, különböző felajánlások megtételére, „hogy a közös probléma megoldásából is kivegye Magyarország a részét”. „Ami bennünket illet, magyarokat – mert nekünk is vannak menekültjeink, csak nem a tengeren keresztül jönnek –, azt a problémát mi magyarok magunk szeretnénk, és meg is tudnánk oldani” – jelentette ki Orbán Viktor.

Az EU minden tőle telhetőt megtesz

A tervezett nyilatkozat szerint az EU minden tőle telhetőt megtesz, hogy megakadályozza a további szerencsétlenségeket, a gyökerénél kezelje a problémát, együttműködve a menekültek származási országaival és a tranzitállamokkal. Az unió ennek érdekében a tervek szerint megduplázhatja a jelenleg zajló uniós határőrizeti műveletek, a Triton és a Poseidon rendelkezésére álló idei és 2016-os anyagi forrásokat, és megerősítheti a missziók eszköztárát, növelve a kutató és mentő tevékenységet az uniós határőrizeti ügynökség, a Frontex mandátumának keretein belül. Ezzel összefüggésben a Frontex vezetője ugyanakkor egy interjúban a héten közölte, hogy az ügynökségnek nincs felhatalmazása kutató és mentőmissziókra.

Az unió az embercsempészek ellen is fel akar lépni. Egy, a tanácskozást előkészítő diplomata úgy nyilatkozott, hogy ez mára a világ egyik legjövedelmezőbb üzlete lett, az Európai Unió pedig azt az üzenetet szeretné küldeni az embercsempészeknek, hogy el fogja pusztítani üzleti modelljüket. A nyilatkozatban a tagállamok a csempészek hajóinak azonosítását, felkutatását és elpusztítását vállalják, s felkérik az EU külügyi főképviselőjét, hogy azonnal kezdje el előkészíteni az erre vonatkozó uniós missziót.

A neve mellőzését kérő diplomata elmondta azt is, hogy a potenciálisan útra kelők számára az unió azt az üzenetet szeretné megfogalmazni, hogy nem ez az út vezet Európába. A tagállamok a törvénytelen bevándorlás megfékezése érdekében több afrikai országnak nyújtanak támogatást határaik megfelelőbb ellenőrzéséhez, a migrációs áramlás felmérése érdekében migrációs összekötő szakembereket küldenek a legfontosabb unión kívüli országokba, s fokoznák az együttműködést a regionális partnerekkel, ugyanakkor előmozdítanák s felgyorsítanák a menekültstátusra nem jogosult illetéktelen gazdasági bevándorlók és a frontvonalban lévő tagállamokban lévő illegális bevándorlók hazaküldését.

A csúcson elfogadandó nyilatkozat a tagállamok közötti szolidaritást is kiemeli. A név nélkül nyilatkozó forrás szerint ugyanakkor ezt könnyebb mondani, mint megvalósítani. A terv az, hogy elindul egy próbaprogram, pilot project, amelynek keretében 5000 védelemre, menedékre jogosult befogadása a cél, emellett a probléma frontvonalában lévő tagállamoknak nyújtott rendkívüli támogatást is növelik, és a menedékkérők tagállamok közötti elosztásának módozatait is megfontolják.

A névtelenséget kérő diplomata mindazonáltal rámutatott, hogy a probléma rendkívüli összetett, és nem lehet varázsütésre megoldani. Úgy értékelte ugyanakkor, hogy a jelenség, a probléma eddig is létezett és ismert volt, ám a múlt hét végi tragédia politikai lendületet teremtett a megoldás érdekében. Rámutatott ugyanakkor, hogy arra nem nagyon van szándék a tagállamok részéről, hogy újraindítsák a tavaly leállított olasz Mare Nostrum elnevezésű vagy egy ahhoz hasonló műveletet, az ugyanis egyes tagországok megítélése szerint csak vonzaná a menekülőket, az embercsempészek pedig – némi leegyszerűsítéssel – azt tanulták meg belőle, hogy utasonként kereshetnek 3000 eurót azzal, hogy a líbiai partoktól 12 mérföldre elviszik az Európába menekülni vágyókat, ott majd az olasz hajók úgyis felveszik őket. A diplomata azt is világossá tette, hogy a kialakult helyzetért, a tragédiákért Európa nem felelős, azért viszont igen, hogy képes-e kialakítani azokat a képességeket, amelyekkel meg tudja akadályozni a szerencsétlenségeket. „A lehetőségeink nem végtelenek, sem pénzügyi, sem politikai, sem társadalmi értelemben” – húzta alá a diplomata.

Donald Tusk is a tárgyalásoknak ezt a részét nevezte a legnehezebbnek, mert úgy vélte, hogy itt arról van szó, hogy a közjó érdekében a tagállamoknak nemzeti érdekeik egy részét fel kell áldozniuk.

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Droite
2015. április 24. 01:13
Fontos volt megpuccsolni Kadhafi-t Amerikanak par tonna aranyert. Elotte legalabb rend volt Libiaban, de mondhatjuk Irakot, Egyiptomot is. Akar Ukrajna is, az elso mozdulat a puccs utan az ukran aranytartalek- 30 tonna- elszallitasa. Azt hittek ott is hogy ingyen a demokracia " kiterjesztesere" feccelt bele amerika 5 milliard dollart az ukrajnai esemenyekbe. Egyebkent a FED jatekpenznyomdajaban 5 perc tulorat jelentett ezert 30 tonna arany, nem rossz uzlet.
Strassnoff Ignác
2015. április 23. 19:18
Dőlnek a bölcsességek... A nyugati EU államoknak égető szüksége van fiatal munkaerőre, különben úgy omlik össze a társadalombiztosítási és nyugdíjrendszerük, mint deszkavécé hurrikán idején. Ugyanis a nyugati társadalmak sok éve nem reprodukálják önmagukat, elöregszenek. Pár éve Ausztria még szabályosan kampányolt a török bevándorlókért. (Igazából ez a probléma nálunk is fennáll, csak nyugaton tudnak a bevándorlók zömének munkát adni, nálunk meg még a hazai népességnek sem.) Az persze már más kérdés, hogy milyen bevándorlókra van szükség. Ne ragozzuk túl az iskolázottságot, menedzserből nyugaton sincs létszámhiány! Szart takarítani lehet doktori nélkül is. Manapság már kevésbé van szükség egzotikus bevándorlókra, mert hála a kelet-európai jobban teljesítésnek, dőlnek nyugatra milliószám a gazdasági menekültek. Igaz nagyjából ugyanazt a melót végzik, mint Juszuf, vagy Ibrahim, nem is több pénzért, viszont esetleg kissé képzettebbek, kevésbé szaporák, mint a macskák tavasszal, nem akarnak mecsetet építeni és nem szokták felrobbantani magukat. (Másokat időnként igen, mint azt a bolgárok tették Bécsben..) Igaz a magántulajdon tisztelete általában nincs a vérükben, de jó csajokat állítanak az út szélére. Ennyit erről. A tengeri hajókázásról. Európa nyilván nem tudja és nem is akarja menekültek millióit befogadni, úgyhogy nyilván csak idő kérdése és elkezdik visszafordítani a menekülteket, ami majd újabb tragédiákat eredményez, de még egy árnyalattal talán mindig kevésbé rossz, mint a jelen helyzet. Igazából nyilván a menekülés okait kéne megszüntetni, de belátom ez egyelőre utópia. Orbán. Beszarás ez az organizmus, mint rendesen... Szabadabb kezet szeretne a menekültkérdés kezeléséhez. Aúú... Ennek feltűnt már, hogy az Unión belül nincsenek határok, tehát ha Ungala Nquyen-t beengedik Dániába, Görögországba, Romániába, vagy épp Litvániába, az másnap már kebabot árulhat a Kosztolányi téren? Ez az egyik. A másik, hogy Orbániában egyelőre a tündérmese kategória az, hogy hozzánk gazdasági menekültek érkezzenek. Már nálunk maradási céllal gondolom. Mi marha könnyen tudnánk intézni a menekültkérdést. Megadjuk a gyapotszedőnek a menekültstátuszt, a kezébe nyomunk 10 ezer forintot, megmutatjuk, hogy hol van a Nyugati Pályaudvar és honnét indul a Railjet, aztán pár óra múlva el is felejthetjük, hogy valaha itt járt az ingyán. Ugyanis ezek nem hozzánk szeretnének jönni. Európába. Nyomor otthon is van, az elől menekülnek. Ha esetleg valakinek vannak olyan tapasztalatai, hogy randalíroznak a pakisztáni szomszédai, esetleg valami gonosz iraki elorozta előle a közmunkát, az szóljon! Orbán elvtárs, (Akinek őseit sajnálatos mód befogadtuk a XV. század táján.) ismét gumicsontot hajigál a félázsiai népségnek. Ebben a témában lelkesen egyetért vele az is, aki különben unja már Viktort, mint cigány az anyja p...ját. Mert fenyeget minket a gazdasági menekültek idetelepedése. Nagyjából mint a dollármilliárdos olajsejkek inváziója... „Ami bennünket illet, magyarokat – mert nekünk is vannak menekültjeink, csak nem a tengeren keresztül jönnek –, azt a problémát mi magyarok magunk szeretnénk, és meg is tudnánk oldani” – jelentette ki Orbán Viktor." Viktorkám, igazad van. Van úgy egymillió menekültünk. Nem a tengeren át jöttek, hanem a nyugati határon át mentek. Jelentős mértékben a te jobban teljesítésed okán, csuti patkány. Tudod csüngőhasú disznó, ezt a problémát valóban meg kéne oldani. Első lépésként talán egy 7,62-es szellőzőlyukat a koszos fejedbe, aminek eredményeként egyik oldalt távozna az aberrált agyad, a másikon pedig visszaszivárogna hazánkba a demokrácia és a józan ész.
bdi
2015. április 23. 17:45
A születésszabályozásról kéne konferenciázniuk. Olyan országokból menekülnek, ahol 30-40% vagy még több a 14 éven aluliak aránya, pedig a mostani felnőtteknek sem tudnak megélhetést nyújtani.
Greffiti
2015. április 23. 17:45
Donald Tusk is a tárgyalásoknak ezt a részét nevezte a legnehezebbnek, mert úgy vélte, hogy itt arról van szó, hogy a közjó érdekében a tagállamoknak nemzeti érdekeik egy részét fel kell áldozniuk." Úgy látszik minden lengyel megbolondult. Milyen közjó érdekében te idióta? Mi abban a közjó, hogy félkézzel még a fán lógó analfabéta niggerek idejönnek és eltartjuk őket? Mi az hogy kvóta alapján szétosztják minden eu-s országban ezeket? Rohad az au, ma már csak egy bűzlő mocsár, minél előbb ki kell lépni, még mielőtt elnyel bennünket is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!