Itt vannak a számok: így működik a rezsicsökkentés
Bár a rendszert több kritika éri, a számok nem hazudnak,: az áram- és a gázrezsi egy friss felmérés szerint is Magyarországon a legalacsonyabb az Európai Unión belül.
A jövő évi költségvetésben 9 millió forint jut a 150 milliárdosra tervezett Liget projektre – írja a Népszabadság. A múzeumi negyed megépítésére EU-s forrás nem használható fel, így az építészeti pályázatok és a kivitelezési tender lebonyolítása után megakadhat a projekt.
Kilenc millió forint jut jövőre a 150 milliárdos költségvetésű Liget projektnek – írja a Népszabadság. A lap szerint a költségvetés más helyein sincs „eldugva” forrás a múzeumi negyed megépítésére. Ráadásul a kormány EU-s támogatásra sem számíthat, mivel ekkora összeget kulturális beruházásra nem folyósít Brüsszel, főleg nem a fejlettnek számító Budapesten. Hoppál Péter kulturáért felelős az ATV-ben úgy nyilatkozott: 50 százalék esélyt lát arra, hogy jövőre elindul a projekt megvalósítása.
2014-ben is csak mintegy 10 millió forint volt betervezve a Liget projektre, később rendkívüli kormányzati támogatással jutott rá 1,2 milliárd. A Népszabadság szerint a megvalóstással megbízott Városliget Zrt.-nek ez az összeg sem lenne elég 2015-ben, mivel mintegy 15 milliárdos költséggel számoltak jövőre. Ebben az évben kellett volna szerződéseket kötni és elindítani az engedélyezési eljárásokat, hogy 2016-ban megkezdődhessen az öt új múzeumépület építése. Ezeket elvileg 2018-ban kéne átadni.
A lap szerint három opció van most: a projekt leállítása, a tervezési szakasz elhúzása, vagy a projekt részleges megvalósítása, például a Nemzeti Galéria új épületének megépítésével. Ha viszont leáll a projekt, akkor nem valósulhat meg a miniszterelnök Várba költözése.