Joseph E. Stiglitz: A jóléthez tanuláson alapú társadalom kell

2014. november 10. 21:38

Az illiberális demokrácia nem alkalmas széleskörű tartós jólét megteremtésére – hangsúlyozta Budapesten tartott előadásában Joseph E. Stiglitz. A Nobel-díjas közgazdász szerint a gazdasági jólét megteremtéséhez tanuláson alapuló társadalom kell, amelyet csak liberális demokráciák tudnak garantálni. Stiglitz szerint az oroszországi modellre senkinek sem szabad sikerként tekintenie, az ugyanis az olaj- és gázbevételeken alapszik, nem pedig a jó gazdasági igazgatáson.

2014. november 10. 21:38

A gazdasági jólét megteremtésének alapja a tanuláson alapuló társadalom (learning society) megléte, amelyet csak a liberális demokráciák tudnak garantálni; az illiberális demokrácia rendszere ezért nem alkalmas a széleskörű és tartós jólét megteremtésére – mondta Joseph E. Stiglitz Nobel-díjas közgazdász budapesti előadásán.

A tanuláson alapuló társadalom több, mint pusztán közgazdaságtani kérdés, Joseph Stiglitz szerint ahhoz gondolkodásmódbeli változás és erős politikai intézményi rendszer kell. Olyan társadalmi normákon alapszik, amelyeket csak liberális demokráciák tudnak létrehozni – szögezte le. Stiglitz szerint a jólét megteremtésében az oktatásnak van a legnagyobb szerepe, megelőzve a hatékonyság javítását vagy a bőséges erőforrásokat. Hangsúlyozta, hogy magas árat kell fizetni a gazdasági egyenlőtlenségért. A gazdasági egyenlőtlenség politikai egyenlőtlenséget teremt, így olyan szabályok keletkeznek, amelyek mélyítik az előbbit, azaz ördögi körforgás jön létre.

Joseph Stiglitz szerint olyan jogállamiság kell, amely a gyengéket védi, hozzátette, hogy néhol a törvény pont a gazdagokat óvja, például Oroszországban. Ott arra használják a törvényi szisztémát, hogy még több egyenlőtlenséget teremtsenek. Egy illiberális rendszerben nincsenek meg az ellensúlyok, hogy elosszák a gazdasági jólétet – mondta. Az oroszországi modellre senkinek sem szabad sikerként tekintenie – hangsúlyozta. A növekedési számok átlagosak, de az egész rendszer az olaj és gázbevételeken alapszik, nem a jó gazdasági igazgatáson. Az ipar leépülése ment végbe, csökkent a várható életkor, ez egy rosszul működő társadalomnak a jele – hívta fel a figyelmet.

A Nobel-díjas közgazdász szerint az Egyesült Államok is megbukott azon a próbán, hogy széles körű jólétet biztosítson. A gazdasági növekedésből nem részesült mindenki. Amerikában olyan demokrácia van, ahol a pénznek aránytalanul nagy befolyása van.

Az eurózónáról beszélve Stiglitz elmondta, hogy az alapvető probléma maga az euró rendszere. Az euró politikai projekt volt, de nem volt meg a politikai akarat, hogy teljesen végigvigyék. Nem a tagországokkal van a gond, hanem az eurózóna struktúrájával. Ezt már sok politikai vezető elismerte, de néhányan nem, a legfontosabb kivétel szerinte pont Németország.

A Nobel-díjas közgazdász hangsúlyozta, hogy a szabad piacok önmagukban nem feltétlenül segítik a tanuláson alapuló társadalmak létrejöttét, ilyenkor kormányzati beavatkozás kell. A kutatást például támogatni kell, mert ha az korlátozva van, akkor egyben a gazdasági növekedést is korlátozzák.

Összesen 102 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pitypang1125
2014. november 11. 13:56
Lófaszt!Az is, de nem az a legfontosabb!
OberEnnsinnen
2014. november 11. 13:12
Szép, egyenletes, logikus gondolatmenet a Stiglitzé. És főleg egyszerű. Látszik, a szerző leszállt a magasból a bennszülöttek közé, és közli velük a hírt. A jobb a jó, a rosszabb pedig a rosszabb. Villámcsapásként hasítanak a mondatok. Lesznek, akik beleájulnak, főleg a Körúton belüliek. Nem világos ez? Nála is ellentmondást nem tűrően pattognak a cáfolhatatlanul világos igazságok, mint anno, mikor a tudományos szocializmus elkerülhetetlen, törvényszerű győzelméről hallottunk a kapitalizmus felett. CEU, ceu, ceu. Soros, Gati, Stiglitz
fradi44
2014. november 11. 11:57
A világhírű zsidó közgazdász temeti a neoliberalizmust - A Mazsihisz még nem határolódott el
fradi44
2014. november 11. 11:55
Kolumbus Kristóf volt az első közgazdász: Nem tudta hová megy, Nem tudta hol van, Úgy halt meg hogy nem tudta hol volt. Ezért hívják Amerikának.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!