A politikusoknak meg kell értetniük az emberekkel, hogy az európai parlamenti választás legalább olyan fontos, mint az országgyűlési választás – mondta az MSZP elnöke kedden Kecskeméten sajtótájékoztatón. Mesterházy Attila hangsúlyozta: Brüsszelben ma már nagyon sok olyan dolog dől el, ami „a mindennapi életünket befolyásolja”.
A szocialista politikus azt mondta, 30-40 százalék közötti részvételre számít. Szomorúnak tartja, hogy az emberek kevésbé érdeklődnek az európai uniós ügyek iránt, ami szavai szerint a politikusok és a közéleti kérdésekkel foglalkozók hibája. Mesterházy Attila szerint a felmérések alapján lehetőség mutatkozik arra, hogy egy baloldali többségű Európai Parlament jöjjön létre.
Álláspontja szerint az európai színtéren is megmutatkozik a különbség a jobbközép és a balközép pártok között. Míg a jobboldaliaknak a bizottság elnöki posztjáért induló jelöltje szerint további megszorításokra, a költségvetési kiadások csökkentésére van szükség, a baloldal jelöltje a munkahelyteremtés fontosságára helyezte a hangsúlyt. Mesterházy Attila szerint a baloldallal nyerne Magyarország, „mert akkor nem megszorítások, hanem munkahelyteremtést ösztönző források kerülnének túlsúlyba”.
A szocialista párt elnöke hangsúlyozta, hogy Magyarország számára az Európai Unión kívüli létből csak „nyomorúság” származna, mert az ország az EU-tagság nettó haszonélvezője. A Jobbik EU-ellenes tevékenységét „nemzetellenes politikának” nevezte, mivel – mint mondta – a kilépés több milliárd eurótól fosztaná meg Magyarországot. Véleménye szerint ha valaki az EU-ellenes ellenes politikát folytat, nem kell kimennie Brüsszelbe több ezer eurós fizetésért, ha valaki a kilépés mellett kardoskodik, akkor itthon kell erről népszavazást kezdeményeznie, és a választók majd eldöntik, hogy mit akarnak.
Mesterházy Attila emlékeztetett arra, hogy az Európai Parlamentben ugyanazok a frakciók tevékenykednek, mint a magyar parlamentben, és ezekben a frakciókban minden magyar képviselőnek az a dolga, hogy a Magyarország számára fontos ügyet képviselje, és győzködje a saját frakcióját, hogy azt támogassák. Azt látták – fűzte hozzá –, hogy az elmúlt öt évben „nagyon pártpolitika-követő lett a brüsszeli magyar politika”. A szocialista politikus hangsúlyozta, jobban örülnének annak, ha a brüsszeli magyar politika a nemzeti érdekeket különböző oldalról megközelítve ugyan, de mégiscsak egységes képviseletet jelentene. Szerinte minden brüsszeli magyar politikusnak a saját pártcsaládjában kell dolgoznia azokért a célokért, amelyek „a magyar emberek komfortérzetét” vagy az ország fejlődését segíthetik.