Orbán Viktor annyira megdolgozik a sikerért, hogy az még a Le Figaro tudósítóját is elgondolkodtatta
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
Az Origo értesülései szerint három minisztérium neve és feladatköre változik a jövőben, a távozását már korábban bejelentő Martonyi Jánoson kívül a jelenlegi kormánytagok közül pedig csak Németh Lászlóné távozik a miniszteri székből. Lázár Jánoshoz kerül minden fejlesztési pénz, valamint kormányzaton belüli szakmai és szakpolitikai irányítás. Az átalakításokat már a 2018-as választási győzelem érdekében végzik.
Orbán Viktor miniszterelnöki esküje után, szombaton délután 4 órakor terjeszti be a Fidesz azt a javaslatot, ami felsorolja a következő kormány minisztériumainak neveit – tudta meg az Origo. Eszerint a Miniszterelnökség minisztériumi rangot kap, emellett jogilag és formailag is kiemelik a kormányfői hivatalt.
A további minisztériumok a következők lesznek: Belügyminisztérium, Emberi Erőforrás Minisztérium, Földművelésügyi Minisztérium, Honvédelmi Minisztérium, Igazságügyi Minisztérium, Külgazdasági és Külügyminisztérium, Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és Nemzetgazdasági Minisztérium.
A javaslatból nem derül ki, de az Origo úgy tudja, hogy a Miniszterelnökség feladata lesz a kormányzati koordináció, és a kormányzaton belüli szakmai és politikai irányítás; ide tartozik majd az uniós pénzek koordinációja és a vidékfejlesztés is, így mintegy 8300 milliárd forint elosztása felett rendelkezik majd: a pályázatokat tartalmi irányítását az egyes minisztériumok határozzák meg, de a végső pecsét a Miniszterelnökségé lesz. A tárcát várhatóan Lázár János vezeti majd.
A portálnak nyilatkozó egyik fideszes politikus szerint a cél az lesz, hogy a kormányzati döntésekkel egyben tartsák a Fidesz táborát, ami a 2018-as győzelemhez szükséges, így az egész kormányzati struktúrát és döntéshozatalt ehhez igazítja hozzá Orbán Viktor.
Az Origo szerint a Külügyminisztérium lesz várhatóan a legkonfliktusabb tárca: főosztályvezetői szint felett mindenkit lecserélnek, és várhatóan mintegy negyven nagykövet személye is változni fog. Navracsics Tibor őszig marad külügyminiszter, utána várhatóan uniós biztosként folytatja, a helyét pedig Szijjártó Péter veheti át, addig pedig államtitkárként vagy miniszterhelyettesként dolgozhat mellette. Navracsics Tibornak egyébként komoly belpolitikai szerepet is szán a miniszterelnök.
A jelenlegi Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium ebbe a formában megszűnik: a területi közigazgatás a Miniszterelnökséghez, a végrehajtás a Belügyminisztériumhoz kerül. Az így megmaradó Igazságügyi Minisztérium jogászminisztérium lesz, fő feladata pedig az lesz, hogy az új alkotmány értelmezése és iránya a jogalkotói szándékoknak megfelelően csapódjon le a jogásztársadalomban és a jogi egyetemeknél. Emellett az Alkotmánybírósággal való kapcsolattartás is ennek a tárcának a feladata lesz.
Ami a személyeket illeti. Orbán mellett Lázár is egyeztetett az érintettekkel. Martonyi János jelenlegi külügyminiszter már korábban jelezte, hogy nem szeretne miniszter lenni. Rajta kívül az Origo szerint Németh Lászlóné kivételével minden jelenlegi tárcavezető tagja marad a kormánynak. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium jelenlegi vezetőjének szakmai teljesítményével elégedettek voltak, a politikaival viszont nem, ezért kell mennie. De valószínűleg kap majd valamilyen pozíciót így is. A portál szerint a neve felmerült a paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszterként vagy a területért felelős kormánybiztosként is.
Az egyébként még kérdéses, hogy ki lesz Némethné utódja az NFM élén. Eddig Rogán Antal emlegették a posztra, de úgy tűnik, hogy egyelőre nem lesz övé a poszt, igaz Orbán fenntartja a jogot, hogy később beemelje őt a kormányba valamilyen formában. Nagy változások várhatók az államtitkárok személyeiben is. Sok olyan képviselőből lehet államtitkár, akik eddig nem voltak azok.
Az új kormány minisztereit az EP-választás utáni héten mutatják be, ezután kezdődik bizottsági meghallgatásuk. Esküt a tervek szerint június 7-én tehetnek.