Orbán Viktor: Fél éve még senki nem akart hallani a békéről, ma pedig mindenki erről beszél (VIDEÓ)
Ez a magyar elnökség legnagyobb eredménye.
Kétpólusú felállásban gondolkoztam, de ez nem szólította meg eléggé a kormányváltást akaró szavazókat – mondta el Jávor Benedek. A PM politikusa szerint jelen helyzetben még mindenkinek el kell magyarázni az összefogás részleteit, és ahhoz is komoly munkára van szükség, hogy az összefogó pártok között helyreálljon a bizalom. Úgy gondolja, ha Orbán Viktor hatalomban marad, akkor Magyarországnak lőttek.
Jávor Benedek szerint az ellenzéki megállapodás résztvevőinek még sokat kell dolgozniuk azért, hogy helyreálljon az egymás közötti bizalom. A Párbeszéd Magyarországért (PM) társelnöke az MTI-nek adott interjújában azt mondta, bár csak később derülhet ki, hogy az összefogás kibővítése inkább hoz vagy visz szavazókat, a résztvevők úgy gondolják, többen lesznek, akiket az összefogás győz meg arról, van lehetőség a kormány leváltására.
A képviselő elmondta az interjúban, hogy a megszületett megállapodás nem azt tükrözi, ahogy tavaly tavasszal személy szerint elképzelte a kormányváltás optimális forgatókönyvét. Hangsúlyozta, hogy ő egy olyan kétpólusú felállásban gondolkodott, amelyben a megkérdőjelezhetetlen szavazóbázissal rendelkező MSZP mellett fel tudnak mutatni egy másik alternatívát, amelyik meggyőzi a szavazókat, hogy nem ismétlődnek meg a 2010 előtti kormányok hibái. Szavai szerint a nyáron elfogadott megállapodás ennek az intézményes kereteit is biztosította volna, de ősszel azt tapasztalták, hogy az elképzelt formáció nem képes megfelelő mértékben megszólítani a kormányváltást akaró szavazókat, ezért újra kellett gondolni a megegyezést.
Jávor úgy gondolja, hogy az összefogásra egyébként is megvolt a kényszer, amit részben „a Fidesz választási rendszere” hozott létre, azonban ha az nem lenne, „akkor erre az ellenzéki szövetségre nem lenne szükség”. Szerinte érződött az a választói nyomás is, ami szintén az összefogás irányába mutatott.
A társelnök szerint, van még tennivaló, hogy elmagyarázzák a tagságuknak az összefogás részleteit, de a visszajelezések alapján azt látják, hogy a többség egyetértett a döntéssel. Az adott helyzetben és az adott feltételek között ez volt a legjobb megoldás. A másik opció az lett volna, hogy felállnak a tárgyalóasztaltól, de az a veszély nem fenyegetett, hogy a többi résztvevő kihagyja az Együtt-PM-et az összefogásból. Jávor ezzel cáfolta Gyurcsány Ferenc korábbi, erről szóló kijelentéseit. Szerinte a választási szövetség tagjai tisztában voltak azzal, hogy ha a megbeszélés résztvevői közül bárki egyedül indul tavasszal és saját jelölteket állít az egyéni választókerületekben, akkor az garantálja a Fidesz győzelmét. Ezért is maradt az Együtt-PM is az összefogásban – mondta el Jávor.
A képviselő korábban élesen kritizálta a szocialistákat és a DK-t, azonban a helyzet az elmúlt években sokat változott, amit szerinte mindenkinek szem előtt kell tartania. Az összefogási kényszerről Jávor kijelentette: „lehet a választást egyfajta kívánságműsorként tekinteni, de ha az Orbán-kormány újabb négy évig hatalomba tud maradni, akkor Magyarországnak lőttek”.
Jávor Benedek szerint csak később derülhet ki, hogy az összefogás kibővítése összességében inkább hoz, vagy inkább visz szavazókat. Biztosan akadnak olyanok, akik ezek után nem fogják az ellenzéki együttműködés mellé behúzni az ikszet, de az összefogás résztvevői azt gondolják, hogy többen lesznek, akiket ezzel a lépéssel győznek meg arról, hogy van lehetőség a kormány leváltására – jelentette ki.
A megegyezés alapján az Együtt-PM több választókerületet adott át a Demokratikus Koalíciónak, mint a szocialista párt, ami elmondása szerint azért történt így, mert megegyeztek, hogy a résztvevők a mért társadalmi támogatottságuknak megfelelően kapnak képviselőjelölti helyeket. Kijelentette: ettől függetlenül az Együtt 2014 és a PM két olyan frakcióval lesz jelen az Országgyűlésben, amelyik megkerülhetetlenné teszi őket. A társelnök úgy számol, hogy a Párbeszéd Magyarországért hét tagja kerülhet be a Parlamentbe, várakozásai alapján hárman listáról, négyen pedig az egyéni választókerületekből. Hozzátette, biztos abban, hogy az Együtt 2014 több mint tíz taggal alakíthat képviselőcsoportot a választások után.
Jávor abban is biztos, hogy a kampányban az összefogás pártjai szoros együttműködésben, összehangoltan fognak dolgozni. Hangsúlyozta, hogy nem adják fel egyéniségüket, de egységesen fogják képviselni azokat az álláspontokat, amelyben megegyeztek. Szerinte egy ilyen szoros szövetségben egyeztetni kell a nyilvánosság előtt képviselt választási program állításait. Ehhez viszont „arra is szükség van, hogy a partnerek ne lepjék meg egymást a nyilvánosság előtt, a nagyobb bejelentésekről ne a sajtóból értesüljenek”. A társelnök úgy látja, hogy még nem állt helyre az a bizalom, ami a megfelelő együttműködéshez szükséges, ehhez még további munkára van szükség. Ebben Jávor nem ért egyet Gyurcsány Ferenccel. A PM társelnöke azt is kijelentette: ahhoz, hogy a szövetség jól tudjon működni a választási kampányban, mindenkinek bölcsességet és önmérsékletet kell tanúsítania. Ha ez így történik, akkor megvalósulhat az a közös cél, melynek érdekében most mindenki áldozatot hozott, és le tudják váltani az Orbán kormányt.