Hont András az ATV-ben: Ne tagadjuk már el, hogy a 2022-t megelőző tíz évben mérhető reálbér-növekedés volt (VIDEÓ)
Megzavart egy-két fejtegetést a statisztika az ATV péntek esti műsorában.
Kilábaltunk a válságból, 21 éves csúcson a foglalkoztatottság, nőttek a reálbérek és stabilan a GDP 3 százaléka alatt van az államháztartási hiány – Varga Mihály eldicsekedett a Financial Times-ban.
A nemzetgazdasági miniszter a brit napilap online kiadásában megjelent cikke szerint Magyarországot a gazdasági válság előtti évtizedben űzött, hitelre épülő, a külső és a belső eladósodottságot folyamatosan növelő gazdaságpolitika, a gyenge növekedési potenciál és a foglalkoztatás alacsony szintje tette különösen sebezhetővé.
A 2010-ben hivatalba lépett kormánynak többszörös kihívással kellett szembenéznie. Meg kellett teremtenie a költségvetési és pénzügyi stabilitást, a gazdaságot fenntartható növekedési pályára kellett állítania, és ezzel egy időben az elhúzódó költségvetési-pénzügyi válsággal terhelt, kedvezőtlen nemzetközi környezettel is meg kellet birkóznia.
2013 trendfordulót jelentett Magyarország számára szinte minden vonatkozásban. Varga Mihály szerint a gazdasági folyamatok még a vártnál is jobban alakultak, különösen az államháztartási hiány, amely ismét stabilan a hazai össztermék 3 százaléka alatt van, de csökkent a közadósság is, és kedvező folyamatok indultak be a reálgazdaságban, főleg a tavalyi év második felében.
A nemzetgazdasági miniszter felidézte, hogy a magyar gazdaság a tavalyi harmadik negyedévben az elemzői várakozásokat jóval felülmúló ütemben, 1,8 százalékkal növekedett, és az ipari teljesítmény, a kiskereskedelmi forgalom és az építőipar jelzőszámai arra vallanak, hogy a negyedik negyedévi növekedés 2,5 százalék körüli lehetett.
A foglalkoztatás 21 évi csúcson van, 2013 végén több mint négymillióan dolgoztak, 255 ezerrel többen, mint amikor a jelenlegi kormány hivatalba lépett. A foglalkoztatási ráta 3,7 százalékponttal 52,6 százalékra emelkedett, miközben a munkanélküliség 10 százalék – vagyis jelentősen a 12 százalékos euróövezeti átlag – alá csökkent. Ezzel egy időben a reálbérek 2010-hez viszonyítva 7 százalékkal emelkedtek, köszönhetően az alacsony inflációnak és a családi juttatásoknak – sorolta Varga Mihály.
A tavalyi év vívmányai közül kiemelte az EU túlzottdeficit-eljárásának megszüntetését Magyarországgal szemben. Tekintettel arra, hogy a 28 EU-tagállam közül 16 továbbra is ennek az eljárásnak a hatálya alatt áll, ki lehet mondani, hogy a Magyarországgal szembeni eljárás megszüntetése egyértelmű és nyilvános elismerése volt a kormány gazdaságpolitikájának – áll Varga Mihály írásában.
A miniszter szerint ennek eredményeként Magyarország most már nem a lemaradók, hanem az éllovasok közé tartozik a megfontolt költségvetési politika tekintetében, először azóta, hogy csatlakozott az EU-hoz.
Magyarország bebizonyította, hogy képes kilábalni a válságból és megállni saját lábán, visszanyerte pénzügyi függetlenségét, és megmutatta azt is, hogy népe képes elérni és fenntartani a gazdasági növekedést – zárul a cikk.