A törvény értelmében elveszíti szlovák állampolgárságát az, aki önként felvesz egy másik állampolgárságot. A petíciós bizottság májusban tárgyalta először a petíciót, és akkor még úgy döntött, hogy mindaddig nem határoz a beadványról, amíg a szlovák alkotmánybíróság állást nem foglal az ügyben. Ennek ellenére a bizottság napirendjéről határozó, a döntéseket előkészítő koordinátorok úgy döntöttek, hogy lezárják az ügyet.
Bagó Zoltán fideszes EP-képviselő a bizottság ülésen szóvá tette, hogy korábban más döntés született. Szerinte a koordinátorok eljárási hibát vétettek, amikor a bizottság korábbi döntését „megerőszakolván” az ügy lezárásáról döntöttek, holott néppárti és szociáldemokrata képviselők is jelezték, ellenzik a petíció levételét a napirendről. „Nem hiszem, hogy az eljárási szabályzat lehetővé teszi, hogy a koordinátorok felülírhassák a képviselők, a bizottság döntését” – fogalmazott Bagó, aki hozzátette, hogy szerinte lejáratja a bizottság tekintélyét, ha a kisebbség a többségi akaratot felülírja. „Szégyenletesnek és gyalázatosnak tartom ezt a sumákolást” – közölte a fideszes politikus, aki azt is kijelentette, hogy emiatt az eljárás miatt Martin Schulzhoz, az EP elnökéhez és a parlament főtitkárságához fog fordulni.
Erminia Mazzoni, a petíciós bizottság elnöke, aki szintén az Európai Néppárt képviselője, ismertette a frakciókat képviselő koordinátorok döntését, miszerint a napirenden tartást a néppárti koordinátor támogatta, az Egyesült Európai Baloldal képviselője tartózkodott, a többiek pedig a lezárás mellett foglaltak állást, így megvolt a többség a koordinátori döntéshez, miszerint leveszik a petíciót a napirendről. Az elnök Bagó Zoltánnak válaszolva közölte, hogy a koordinátorok megvizsgálták, hogy megalapozottak-e azok az érvek, amelyek a beadvány napirenden tartása mellett szóltak, és a többség úgy ítélte meg, hogy a lezárás mellett felhozott érvek erősebbek.
A szlovákiai Magyar Közösség pártjából Bauer Edit szintén értetlenségének adott hangot, hogy hogyan hozhatnak a koordinátorok ilyen döntést, és azt is közölte, hogy ha ezt a petíciót most le is zárja a bizottság, újat fognak készíteni, az állampolgárságtól való megfosztás ugyanis szerinte teljesen bizonytalan helyzetbe hozza az érintetteket. Bauer párttársa, Mészáros Alajos szerint szintén eljárási hiba történt; először, amikor májusban zárt ülésen tárgyalták az ügyet, másodszor pedig most.
„Erről szól az EU? Ez a mi integrációs politikánk? Hát akkor szégyellhetjük magunkat!” – szögezte le Mészáros. Erminia Mazzoni válaszában tudatta: a bizottság plénuma mandátumot adott a koordinátoroknak arra, hogy meghozzák a végső döntést ebben az ügyben, vagyis a koordinátoroknak teljes mértékben jogukban állt a petíció lezárásáról dönteni, ezért senki nem beszélhet eljárási szabálytalanságról.