Gyurcsány: Napokon belül létrejöhet az MSZP–DK-megállapodás

2013. szeptember 04. 19:06

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint pártja és az MSZP a legutóbbi egyeztetésükön egy lépéssel közeledett egymáshoz és azt javasolják: napokon belül kössék meg a végső megállapodást.

2013. szeptember 04. 19:06

Ezt Gyurcsány Ferenc pártelnök tudatta az MTI-vel azt követően, hogy az MSZP elnöksége szerdán megvitatta a DK kilencpontos javaslatát a két párt közötti együttműködésről. A szocialisták elnöksége az ülést követően azt közölte, hogy elvi okok miatt több pontját elfogadhatatlannak tartja a javaslatnak, a kilencpontos DK-előterjesztés három eleme ugyanis az MSZP és az Együtt–PM közötti megállapodás újranyitását célozza, ezt pedig a szocialista párt nem szeretné.

Az MSZP közös kormányzásra irányuló politikai szövetséget kötött az Együtt–PM-mel, a DK viszont csak választási szövetséget ajánl – olvasható az MSZP közleményében. Az MSZP elnöksége emellett továbbra is választ vár a DK-tól arra, hogy elfogadja-e a szocialisták és az Együtt–PM szövetség közötti közpolitikai megállapodást.

A DK nem kéri és nem is javasolja, hogy az MSZP nyissa fel az Együtt–PM-mel kötött megállapodást – reagált minderre Gyurcsány Ferenc pártelnök. Közleményében leszögezi: kilenc pontos javaslatuk sem tartalmaz ilyen feltételt és nem kívánták, hogy abból ilyen következtetést vonjon le az MSZP.

Gyurcsány Ferenc pártja úgy értékeli az MSZP-vel folytatott egyeztetést, hogy a két párt egy lépéssel közelebb került a megállapodáshoz, és a DK megnyugtató választ tudott adni az MSZP elnökségének ellenvetéseire. „Nem gondolom, hogy a szóhasználati vita, hogy választási vagy politikai koalíciót kötünk, megakaszthatja a tárgyalásokat” – közölte a pártelnök, aki emlékeztetett arra: a szakpolitikai kérdésekben már létrejött a politikai koalíció. A DK elnöke megerősítette: pártja elfogadja az MSZP és az Együtt–PM által kidolgozott közpolitikai alapelveket.

Mesterházy Attila MSZP-elnök „több mint jó hírnek” tartja, hogy kilencpontos javaslatukból nem érte kifogás a közös listára és a közös jelöltek állítására vonatkozó javaslatukat. Hozzátette: nem érte kritika azt sem, hogy a jelöltállítás során az arányosság elvét alkalmazzák, hozzátéve: Az MSZP pusztán azt jelezte, hogy ezt az elvet nem kívánja kiterjeszteni az Együtt 2014–PM-re, mivel a tárgyalást velük már lezárták.

A DK javaslata ezzel kapcsolatban az, hogy pártjuk és az MSZP az arányosság elvét a szocialisták 75 választókerületére érvényesítsék, a két párt támogatottságának megfelelően. Gyurcsány Ferenc közleményében szerepel az is: nem érte kifogás a közös lista első két helyezettjére tett elvi javaslatot sem. A DK elnöke azt javasolja, hogy a két politikai tömörülés napokon belül kösse meg a végső megállapodást.

Kép: Amerikai Népszava

Összesen 114 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nyugalmazott tanár
2013. szeptember 05. 08:37
"Gyurcsány: Napokon belül létrejöhet az MSZP–DK-megállapodás" Most már csak az igazságszolgáltatást kellene valahogy leblokkolni. Különösen a romagyilkosságok ügyét...
ballada
2013. szeptember 05. 07:46
Gyft is az eu közre játszásával tudták miniszteri székbe tolni.Minden baloldali pártot az eu klintonné beavatkozása közre működése alatt tudtak kormányra kerülni,1989 után Amerikában írták meg a forgatókönyvet.
ballada
2013. szeptember 05. 07:41
Azok akik bajnaira szavaznak haszonlesiek vagy nagyon sötét agyúak.Bajnai egy csődtömeg ,nem csoda hogy gyfl tanácsadója volt az országot csődbe kormányozták. Bajnai Gordon, az Együtt–PM- pártszövetség frontembere már a Hajdú-Bét tönkremenetele előtt is részt vett egy olyan agrárcég irányításában (édesapjával, Bajnai Györggyel közösen), amely végül csődbe ment – derítette ki a csütörtökön megjelenő Heti Válasz. A tényfeltáró írás szerint a kilencvenes években egy nyolcmilliárdos forgalmú gabonavállalat ment csődbe Bajnai keze között. Ráadásul – mutat rá az írás – a szóban forgó International Food (IF) Rt. botrányos felszámolásában ugyanaz a korrupt cégbíró segédkezett, mint a Hajdú-Bét esetében. A Mohács–Záhony-vonaltól délre tevékenykedő bajai IF Rt. a későbbi Hajdú-Bét-csődöt idéző módon hullott szét. További hasonlóság a két botrány között, hogy a gabonakereskedő konszernt ugyanúgy offshore talapzatra építették, mint a Hajdú-Bétet: míg utóbbinál ciprusi, írországi, Turks- és Caicos-szigeteki adóoptimalizáló cégekből állt a tulajdonosi kör, addig az IF pénzeit Liechtensteinbe terelték. Így amikor Bajnai Gordonnak 2003–2004-ben alkalma nyílt a vezérigazgatói székből „végigkövetni” a Wallis-tulajdonú debreceni libakereskedő társaság bukását, már bőven volt agrárvállalkozói, „zöldbárói” tapasztalata
hátakkor
2013. szeptember 05. 06:25
Napokon belül létrejön a megállapodás köztem és a Microsoft az együttműködésünkről.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!