Az Alkotmánybírósághoz fordul a PM

2013. szeptember 08. 14:27

A Párbeszéd Magyarországért színeiben politizáló parlamenti képviselők alkotmányjogi panasszal fordulnak az Alkotmánybírósághoz, mert az Országgyűlés elnöke elutasította frakcióalakítási kérelmüket.

2013. szeptember 08. 14:27

A PM képviselői csoportjához tartozó nyolc független képviselő megtartotta őszi első ülését, ezen határoztak arról, hogy a frakcióalakítás ügyében az Alkotmánybírósághoz fordulnak. Véleményük szerint ugyanis a házszabály legutóbbi módosítása lehetővé teszi, hogy frakciót alakítsanak, ezért a nyári ülésszak végén benyújtották frakcióalakítási kérelmüket, amelyet a házelnök elutasított.

A képviselők ezért alkotmányjogi panasszal az Ab-hez fordulnak. Az Országgyűlés július 5-én úgy módosította a házszabályt, hogy a 12 képviselő helyett már három - ugyanazon országos pártlistáról mandátumot szerző - képviselő is alakíthat frakciót.

Képviselőcsoport létrehozására az előző parlamenti választáson országos listát állító és mandátumot szerző, ugyanazon párthoz vagy annak jogutódjához tartozó képviselők jogosultak. Ennek alapján szeptember elején hét képviselővel újraalakították az LMP képviselőcsoportját, amely éppen azért szűnt meg 2013. február 12-én, mert kilépett belőle a nyolc, jelenleg a PM színeiben politizáló független képviselő.

A közlemény szerint döntöttek arról is, hogy miután Karácsony Gergely lemondott a PM képviselői csoportjának vezetéséről, Szabó Rebeka korábbi helyettest a képviselői csoport vezetőjévé, helyettesévé Szilágyi Pétert választották.

Összesen 56 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hátakkor
2013. szeptember 08. 23:02
PM parázik pártnak bejegyeztetni magát, 8 léhűtő..
atila68
2013. szeptember 08. 20:17
A PM-nek volt pártlistája 2010-ben?
Berecskereki
2013. szeptember 08. 19:53
Honnan tájékozódnak a PM-es hölgyek, urak. Netán az óvodás naplójukból? "Május 10-én, a DK frakcióalapítási ügyében született alkotmánybírósági határozatra hivatkozva az LMP vezetői kezdeményezték, hogy képviselőik újra frakciót hozhassanak létre. Ez plusz felszólalási lehetőséggel, bizottsági helyekkel és főként pluszforrásokkal járna a párt számára. Az Ab döntése szerint a DK-nak azért nem lehet frakciója, mert a jogalkotó részéről helyes az a szándék, miszerint csak a választásokon parlamentbe jutott pártok jogosultak képviselőcsoportot alakítani. Emlékezhetünk, ez került be a házszabályba is, amikor a Gyurcsány-párt kilépett az MSZP-ből, s lejárt volna képviselőinek hat hónapos frakcióalakítási moratóriuma. Ugyanakkor e logikát követve nem tagadható meg a kérelem az LMP-től. Jogos is a felvetés, mivel a párt nem egyéni képviselőkkel került be a parlamentbe, hanem pártként, listáról, s a választók közvetlen felhatalmazása előbbre való, mint a létszámkorlát – elméleti síkon. Ugyanezzel az indokkal alakíthatott frakciót az akkor még 15 fős korlátot el nem érő MIÉP is 1998-ban, egy alkotmánybírósági döntés után. Mivel a választók az egyéni választókerületi jelölt mellett pártlistára is szavazhatnak, nem indokolható a választáson mandátumot szerző pártok parlamenti működésének ilyen korlátozása, hiszen ők is a népszuverenitás megjelenítői. Egyszerűen fogalmazva: közvetlenül szavaztak rájuk, ergo joguk van hozzá."
Kvasztics Fedor
2013. szeptember 08. 19:47
Az MSZP-ből dezertáló Gyurcsány és társai nem alakíthattak frakciót, mert a DK nem választások útján került a parlamentben. A PM esete ugyanez: dezertáltak az LMP-ből, ilyen párt, hogy Párbeszéd Magyarországért nem indult a választáson. Akkor most mit akarnak a lopott mandátumokkal?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!