A szakszervezetek még kételkednek, de már elismerik: a vártnál nagyobb lesz a pedagógusbér-emelés
Átlagosan 21,2 százalékkal tervez a kormány.
Levélben fordult az emberi erőforrások miniszteréhez a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke az ágazati kollektív szerződés megkötésének elmaradása miatt.
Mendrey László pénteki budapesti sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy a szaktárca és a pedagógus sztrájkbizottság január 22-i megállapodása rögzítette az ágazati kollektív szerződés megkötését az oktatásban érintett szakszervezetek bevonásával. Ennek dátumaként július 31-ét határozták meg, és bár a PDSZ a megállapodást nem írta alá, de a szerződést fontosnak tartja – mutatott rá. A megállapodást a szakszervezetek régóta kérik, és megkötése sosem volt annyira aktuális, mint ma, hiszen egy ilyen szerződés az egész ágazat működését meghatározza – fejtette ki.
A szakszervezeti vezető ugyanakkor megbízható információkra hivatkozva azt mondta: még az a kormányrendelet sincs meg, amely a szerződés alapjait megteremtené. Ezért levélben fordult Balog Zoltán szakminiszterhez, és felajánlotta közreműködését. Mendrey László úgy fogalmazott: túl kell lépni azokon a vélt vagy valós sérelmeken, amelyeket az elmúlt időszakban okoztak a felek. Le kell ülni és felelősen tárgyalni kell – mutatott rá.
Felidézte a köznevelési államtitkár napokban tett nyilatkozatát is, amit úgy értelmezett azért fog csökkenni a béremelés mértéke, mert azt kiterjesztik a pedagógus szakszolgálatokra is. Az érdekvédő szerint néhány ezer emberről van szó, és ennek összege nem befolyásolja érdemben a béremelésre szánt keretet. Ez nem korrekt, és kizárólag arra jó, hogy a pedagógustársadalmat megossza – közölte. Ugyanakkor a béremelés már rég nem az, amiről szó volt, és rég nem annyi, mint amennyit terveztek – egyezte meg.
A pedagógiai asszisztensekre kitérve azt mondta: a kiszivárgott információk alapján a köznevelési törvénynek rájuk vonatkozó pontját is módosítanák majd. Jelezte: ismeretei szerint 100 diák után egy ilyen szakembert kell felvenni, és ez jellemzően megtörtént már, a szerződéseket is megkötötték a következő tanévre. Az érintettek a módosítás után bizonytalan helyzetbe kerülhetnek, akár állásuk kerülhet veszélybe – hangsúlyozta. Felszólította a kormányt, öntsön tiszta vizet a pohárba, ne legyen hetente újabb bejelentés, mondják meg végre mennyi pénzt kapnak a pedagógusok, mi történik a nyugdíjasokkal, a szakasszisztensekkel.