Az ózdi önkormányzat szerint a közkutak „helytelen használata” több mint 10 millió forintjába kerül évente a városnak, ezért a 123 közcsapból 27-et lezártak, 61 kútnál csökkentették a nyomást, emiatt akár percekig is eltart, hogy tíz liter vizet folyasson valaki vödrébe, palackjaiba. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei város honlapjának az önkormányzati döntést ismertető beszámolója szerint „bizonyos személyek” a város költségvetésének terhére pazarolják, illetve jogszerűtlenül vételezik az ivóvizet, ezért kényszerültek erre a lépésre.
Az MTI vasárnap kora délután sem Fürjes Pált (Fidesz-KDNP), Ózd polgármesterét, sem Riz Gábort, a térség fideszes országgyűlési képviselőjét nem tudta elérni. Fürjes Pál a 444-nek azt mondta, hogy egyesek felfújják az ügyet. A közkutak évente 13 millió forint veszteséget okoztak az önkormányzatnak, a fürdést és a pocsékolást pedig meg kell akadályozni. Lehet, hogy az emberek többségének jó érzés lopni, de valakinek meg kell fizetni a vizet – mondta a honlapnak a polgármester. A korlátozással együtt mindenki ivóvízhez tud jutni, csak nem 50 liter jön a kútból percenként, hanem öt – tette hozzá Fürjes Pál.
Nyakó István szocialista országgyűlési képviselő a helyszínen járva azt mondta az MTI-nek: míg ebben a hőségben igen sok helyen vizet osztanak, addig Ózdon korlátozzák a vízfogyasztást, közkifolyókat zártak el, illetve olyan szűkítő gyűrűket alkalmaztak, amelyek miatt „éppen csak csordogál a víz”. Úgy fogalmazott: „az Orbán-rezsim” politikájának következményeként Ózd költségvetése majdnem a reménytelenség kategóriájába került, ennek tudható be a városvezetés „embertelen” döntése, amely szerinte semmivel nem magyarázható. Amikor fagy van, akkor családokat nem raknak ki az utcára – mondta, hozzátéve: nyáron, a hőségben pedig az a természetes, hogy az „életet adó vizet nem zárják el”, ezt mondatja „az emberiesség”.
Hozzátette: hétfőn a város vezetőivel szeretné megnyugtatóan rendezni ezt a helyzetet, az elzárt kutakat újranyittatni, a szűkítő gyűrűket leszereltetni. Mint mondta: amennyiben ez nem sikerül, értesíti a katasztrófavédelmet, mert hőségriasztás idején az ózdi eset „már-már kimeríti a humanitárius vészhelyzet fogalmát”.