Alaptörvény-módosítás: Barroso felhívta Orbánt

2013. március 08. 21:53

Telefonon, majd levélben osztotta meg az alaptörvény-módosítással kapcsolatos aggodalmait Orbán Viktorral José Manuel Barrroso – értesült az MTI. Az Európai Bizottság elnöke több ponton is kifogásolta a tervezetet.

2013. március 08. 21:53

A magyar alaptörvény küszöbön álló módosításáról beszélt Orbán Viktor miniszterelnökkel telefonon péntek délután José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke – értesült az MTI, melynek információját a bizottság szóvivője is megerősítette. Pia Ahrenkilde Hansen elmondta, hogy a bizottság elnöke péntek reggel az Európa Tanács főtitkárával is egyeztetett, és ezt követően tájékoztatta a magyar miniszterelnököt aggodalmáról az alaptörvény tervezett módosításának a jogállamiság elvével való összeegyeztethetőségével kapcsolatosan. A szóvivő közlése szerint Orbán Viktor kormányfő biztosította a bizottság elnökét, hogy Magyarország és kormánya elkötelezett az európai értékek és jogszabályok mellett.

Az MTI emellett úgy értesült, hogy José Manuel Barroso a telefonbeszélgetést követően egy levelet is küldött a miniszterelnöknek, amelyben megerősíti aggodalmait, és azt is kifejezi, hogy a tervezett alaptörvény-módosítás – úgy tűnik – olyan kérdéseket emelne alkotmányos szintre, amelyekkel kapcsolatban a bizottság korábban is megfogalmazott már aggályokat. Az MTI úgy tudja, hogy a bizottság elnöke a levélben rámutat, hogy a módosítás nemcsak a jogállamisággal kapcsolatban vet fel aggályokat, hanem uniós jogot is sérthet. A politikai hirdetések közzétételének tervezett korlátozása például az európai parlamenti választásokat is érinti, és ezen a ponton ellentétes lehet az uniós joggal. 

Egy neve elhallgatását kérő forrás szerint Barroso emellett az átmeneti rendelkezéseknek azt az alaptörvénybe emelendő részét is kifogásolja, amely kimondja: ha valamilyen bíróság, a többi között például az Európai Bíróság döntéséből fakadóan Magyarországnak pénzbüntetést kell fizetnie, és erre a költségvetésben nincs elegendő elkülönített forrás, akkor ennek fedezésére külön „hozzájárulást”, a bizottság értelmezése szerint adót lehet kivetni. A bizottság elnöke a forrás szerint levelében azt kéri Orbán Viktortól, hogy a magyar és uniós hatóságok vitassák meg és tisztázzák a tervezett alkotmánymódosítás tartalmát annak érdekében, hogy kiküszöböljék az uniós joggal való esetleges ütközéseket és a politikai következményeket, amelyekkel ezek járhatnak.

Összesen 258 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rabonban
2013. március 09. 12:01
Hát mit képzelnek ezek, mi vagyunk mi, gyarmat?
Kal
2013. március 09. 10:33
A negyedik alkotmánymódosítás körül kialakult helyzetben minden olyan jobboldali érzelmű embernek, akik elkötelezettek az európai értékrend mellett, ki kell nyilvánítania azt a véleményét, hogy elfogadásra javasolja Orbán Viktor miniszterelnök számára az EU és az ET képviselőinek kérését, és támogatásáról biztosítja a kormányfőt a tekintetben, hogy a Parlament 2013. március 11-i ülésének napirendjéről levegyék az alkotmánymódosításról szóló végszavazást. Azért van kiemelkedően nagy jelentősége egy ilyen állásfoglalásnak, mert a médiában ezzel a kérdéssel kapcsolatban csak azok hangja hallatszik, akik nem a nemzet, hanem a saját pártpolitikai érdekeiket képviselik. Ezért hiteltelenek mind az újjászerveződő baloldal, mind a szélsőjobb megnyilatkozásai ebben a kérdésben. Ugyanakkor a magyar választópolgárok többségét kitevő, felelősen gondolkodó, a demokratikus jogállamiság eszménye és a nemzeti érdekek iránt egyaránt elkötelezett jobbközép erőknek ki kell állniuk a hazánk érdekeit valóban szolgáló politikai döntés mellett. Tekintettel arra, hogy a miniszterelnöknek látnia kell, hogy igenis van tömegbázisa a józan, megfontolt, kompromisszumokra képes, az európai politikai vezetőkkel történő megállapodást támogató politikának, meg kell jeleníteni ezt a véleményt is a médiában. Ellensúlyozni kell a szélsőjobb demagóg EU ellenességét, és ugyanakkor láttatni kell, hogy a jobbközép erők semmivel sem kevésbé elkötelezettek az európai értékrend mellett, mint a balközép politikusok. Ezt látva a miniszterelnök úgy fog tudni engedni az alkotmánymódosítás kérdésében az EU-s és ET-s vezetők kérésének, hogy közben érezheti maga mögött saját választóinak, a józan gondolkodású, a mérsékelt centrumhoz tartozó többségnek a támogatását. Fejezd ki egyetértésedet itt, vagy a Kaleidoscope blogon: http://kaleidoscope.blog.hu/2013/03/09/eu_et_es_a_mersekelt_magyar_jobbkozep_politika vagy a Facebookon: http://www.facebook.com/pages/Kaleidoscope/566954523331158
Kvasztics Fedor
2013. március 09. 10:29
"Nem kapott az állam semmit azoknak a tudósoknak az eredményeiből, akik külföldön dolgozva valami kiemelkedőt alkottak?" Azok előbb itthon bizonyítottak. "Nem kap az állam azoknak tandíjából, akik más országból azért a mi egyetemeinket választják, mert a saját országukban a magyar szakemberek megbecsülést élveznek?" Ez meg hogy jön ide?
mákos lecsó
2013. március 09. 09:18
A komlói bányászok után a minap pécsiek is megfogalmazták elégedetlenségüket. A pofonnál messzebbere mennének. Aki nem hiszi járjon utána!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!