Az ország számos pontján kezdtek ülősztrájkba vagy más demonstrációba a középiskolások az államilag finanszírozott felsőoktatási helyek csökkentése miatt – írja a hvg.hu.
Ülősztrájkba kezdtek csütörtökön reggel, még az első óra előtt a terézvárosi Kölcsey Ferenc Gimnázium diákjai – írja a hvg.hu. A tanárok néhány, a termekben maradt tanulónak még megtartották az órát, a szünetben azonban az igazgató tantestületi ülést hívott össze, a második órát pedig már nem tartották meg.
A tandíj és a keretszámok csökkentése ellen demonstráló diáksztrájk szervezője, Straub Tamás a hvg.hu-nak elmondta: a kölcseys diákok a szerdai HÖOK-demonstráció után alakítottak egy gimnazista tiltakozó csoport, ők az egyetemi tiltakozásokkal szolidaritást vállalva piros szalagot viselnek.
Bár Straub arról nem értesült, mi hangzott el a tantestületi ülésen, de úgy tudja, hogy nem számít majd „lógásnak”, ha valaki ma nem veszt részt az órákon, de mindenkinek joga van ahhoz, hogy az órán részt vegyen.
Szintén ülősztájkolt a budapesti Szilágyi Erzsébet Gimnázium mintegy 200 diákja, a demonstráció után azonban rendben megkezdődött a tanítás. A felsőbb évesek azonban tanárok kíséretében elindultak támogató aláírásokat szerezni a környező iskolákba. A Hallgatói Hálózat szerint a szilágyis tanulók tüntetésre hívják a diákokat, amit 16 órától tartanak majd a Széll Kálmán téren.
Pécsen a Leőwey Klára Gimnáziumban, az Apáczai Csere János Nevelési Központban, a Széchenyi és a Kodály Gimnáziumban is tiltakoztak a diákok, az egyetemisták pedig élő lánccal fogadták a közgyűlésre érkező önkormányzati képviselőket. Délutánra pedig a Kodály Zoltán Gimnázium és Szakközépiskola szervez tüntetést. Komlón, a Nagy László Gimnáziumban 12:45-től tartanak ülősztrájkot.
Győrben a Pálffy Miklós Kereskedelmi Szakközépiskolában, illetve a Bercsényi Miklós Szakközépiskolában is demonstrálnak a diákok.
Frissítés
A budapesti Közgazdasági Politechnikum Gimnázium és Szakközépiskolában is tiltakoznak a diákok. Az iskola pedagógiai vezetője a hvg.hu-nak elmondta: a tanulók engedélyt kértek az ülősztrájkra, amit a tantestület megadott. A tanárok támogatják a tiltakozást, felügyeletet biztosítanak, és nem számítják igazolatlan órának a hiányzásokat.
A hatvani Bajza József Gimnáziumban is demonstráltak a diákok, ők a folyosóra kivitt székeken ülve fejezték ki tiltakozásukat, nagyrészt az órák közötti szünetben.