Kiderült, lesz-e még zsebbenyúlós az infláció a magyaroknak
A K&H elemzője még azt is elárulta: melyik időszak lesz a legizgalmasabb az infláció szempontjából 2025-ben.
Burány Sándor szerint a 2008-as IMF-megállapodás és az azt követő eredményes válságkezelés stabilizálta az ország gazdaságát, azóta viszont minden lényeges mutató romlott.
A szocialista politikus pénteki sajtótájékoztatóján sürgette, hogy a kormány hozza nyilvánosságra az Európai Bizottságnak és a Nemzetközi Valutaalapnak szerdán küldött levelét, amelyben azt ismertetik, a kabinet milyen lépéseket tenne az IMF-megállapodás érdekében. Burány Sándor azt mondta: mindenkinek joga van tudni, hogy „milyen megszorítások várnak rá a következő esztendőben”, azok várható nagyságrendjét pedig több százmilliárdosra tette.
Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető csütörtökön közölte, október 1-jén kész tájékoztatni az ellenzéket és a nyilvánosságot arról, hogy mit tartalmaz az IMF-nek megküldött kormányálláspont, előtte azonban szükségesnek tartja a négy évvel ezelőtti megállapodás értékelését. Az MSZP-s képviselő erre úgy reagált: szánalmas, hogy a kormánypárt ahelyett, hogy saját gazdaságpolitikai hibáit próbálná kijavítani, még mindig a négy évvel ezelőtt történtekkel foglalkozik. Hozzátette: a 2008-as IMF-megállapodás és az azt követő válságkezelés eredményeként a gazdaság stabilizálódott, a 2010-es kormányváltáskor a GDP-növekedés meghaladta az egy százalékot, ma viszont recesszió van, az infláció nagyobb az akkorinál és romlott a forint árfolyama is.
Burány Sándor emellett kínosnak nevezte a 2013-as költségvetés előkészületeit, mondván, hogy bár a kormánypártok még a nyári ülésszakban jóváhagyták a sarokszámokat, mára bizonytalanná vált a büdzsé elfogadásának időpontja és annak tartalma is. Azt mondta: ha a kormány nem foltozza be a költségvetésben szereplő több százmilliárdos lyukat, az ismét a hiány és az államadósság növekedéséhez vezethet.