Magyarország diplomáciai mozgástere már Trump beiktatása előtt tágult
Egy 10 milliós ország vezetője közvetítő szerepet játszik Amerika és Oroszország között, békemissziója hozzájárul az ukrajnai helyzet rendezéséhez: ez kulcsállami szerep.
A Jobbik szerint Orbán Viktor is megszavazta 2008-ban a bankok 600 milliárd forintos gyorssegélyéről és az adófizetők megszorításáról szóló törvényjavaslatot – reagált Volner János a miniszterelnök pénteki rádióinterjújára.
A miniszterelnök a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában riasztónak nevezte a 2008-as IMF-megállapodást, kiemelve, hogy 600 milliárd forintos gyorssegélyt adtak a bankoknak, a nyugdíjakat, a béreket és a szociális kiadásokat azért kellett csökkenteni, hogy a – jelentős részben külföldi – bankok pénzhez juthassanak. Volner János szerint ugyanakkor a Fidesz elnöke ezzel „elszólta magát”, hiszen a bankok „ingyenebédjét”, hivatalos nevén „A pénzügyi közvetítőrendszer stabilitásának erősítéséről” szóló törvényjavaslatot, a 2008. december 15-i végszavazás során nem csak az MSZP, hanem fideszes és KDNP-s, képviselők, köztük Orbán Viktor, Áder János, Kósa Lajos, Kövér László, Lázár János, Matolcsy György, Navracsics Tibor, Pokorni Zoltán, Rogán Antal, Szijjártó Péter, Varga Mihály és Semjén Zsolt is támogatta.
A Jobbik alelnöke közleményében úgy véli, a miniszterelnök elszólása azt vetíti előre, hogy egy újabb IMF-megállapodás szintén „nagykoalíciós egyezség” eredményeként fog létrejönni, a hitel árát pedig ismét nem az extraprofitot bezsebelő és külföldre menekítő multinacionális nagyvállalatok, bankok fogják megfizetni, hanem a megszorítások miatt egyre nehezebb helyzetben levő kisemberek.
Hangsúlyozza: a Jobbik ezért elutasítja az elmúlt 22 év pártjai által megkötött, illetve megkötés előtt álló IMF-megállapodásokat, mert az ország csak a rossz és tragikusan rossz közül választhat. Az ellenzéki párt ehelyett a takarékos állami gazdálkodást, a kormányzati luxuskiadások végleges megszüntetését, az államadósság-törlesztés átütemezését követeli, az így felszabaduló forrásokat pedig a hazai kis- és középvállalkozások megsegítésére, a válságból való kitörést jelentő ágazatok támogatására fordítaná.