Orbán Viktor annyira megdolgozik a sikerért, hogy az még a Le Figaro tudósítóját is elgondolkodtatta
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
Romániában senki sem változtatta meg az alkotmányt, a tömegtájékoztatási törvényt, a központi bank függetlenségét – mondta Victor Ponta Magyarország és Románia párhuzamba állítása kapcsán. A miniszterelnök biztosított: a román államfő leváltását célzó népszavazást az alkotmánybíróság döntésének megfelelően fogják megszervezni.
A román államfő leváltását célzó népszavazást az alkotmánybíróság döntésének megfelelően fogják megszervezni, így a referendum érvényességéhez elengedhetetlen lesz a választói névjegyzékben szereplők többségének részvétele – jelentette ki szerdán Brüsszelben újságírók előtt Victor Ponta román miniszterelnök, miután megbeszélést folytatott Martin Schulzcal, az Európai Parlament (EP) elnökével. Ígéretet tett arra is, hogy amennyiben valamely román kormányzati vagy parlamenti döntésről kiderülne, hogy az nem felel meg az európai normáknak, haladéktalanul kiküszöbölik a hiányosságot.
A sajtóértekezleten egy újságírói kérdés kapcsán szóba került Magyarország és Románia párhuzamba állítása. Ponta elvetette a párhuzamot, mondván: „Romániában senki sem változtatta meg az alkotmányt, a tömegtájékoztatási törvényt, a központi bank függetlenségét”. A román miniszterelnök emellett Basescu felfüggesztési eljárásáról szólva egyebek közt olyan kijelentést tett, hogy a felfüggesztésre szavazott az RMDSZ is.
Schulz a tárgyalásokat értékelve hangsúlyozta, hogy barátjának tekinti Pontát, ám elmondta azt is: ez a mostani beszélgetésük nem a legkellemesebb volt eddigi kapcsolatuk során. Helytelenítette azt, hogy fontos kérdéseket törvény helyett sürgősségi kormányrendelettel szabályozzanak.
Az alkotmánybírósági döntés nyomán a bukaresti kormány közleményben szögezte le, hogy kötelezettséget vállal a referendum-törvény ügyében meghozott alkotmánybírósági döntés betartására. Hogy Ponta ezt miként képzeli megvalósítani, arról Brüsszelben, a sürgősségi rendeletalkotást kifogásoló Schulzcal való megbeszélése után adott némi tájékoztatást. „Ma reggel levelet küldtem a két házelnöknek, azt kérve tőlük, hogy a jövő héten hívják össze a nyári szünetet tartó parlamentet, és hozzák összhangba a törvényt az alkotmánybíróság döntésével” – mondta. Ha azonban a parlament nem döntene július 29. előtt – tette hozzá –, bármilyen referendumnak akkor is összhangban kell lennie az alkotmánybíróság döntésével. Felhívta a figyelmet arra, hogy a népszavazás eredményét az alkotmánybíróságnak jóvá kell hagynia. Mint mondta, bízik abban, hogy július 30-án az alkotmánybíróság meg fogja állapítani: az érvényességi küszöb tiszteletben tartása mellett, szabályosan bonyolították le a referendumot.
Victor Ponta a sajtótájékoztatón – annak kapcsán, hogy csütörtökön találkozik José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével, valamint Herman Van Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével – megerősítette, hogy kész elfogadni a brüsszeli bizottság, vagyis az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény Romániával kapcsolatos megállapításait. Mint mondta, bízik abban, hogy a Barroso vezette intézmény igazságosan elemzi a helyzetet.
A román kormányfő reményét fejezte ki, hogy a romániai belpolitikai küzdelmet az államfő leváltását kimondó népszavazás fogja lezárni. Igazságtalannak nevezte, hogy az unióban a tények pontos megismerése nélkül ezt a kérdést olyan ügyekkel kössék össze, mint például a romániai igazságszolgáltatási reform uniós figyelemmel kísérésének esetleges meghosszabbítása, illetve az akadálytalan mozgást lehetővé tevő schengeni övezethez való román csatlakozás további halasztása.
Schulz a sajtótájékoztatón azt mondta: az Európai Bizottság meg fogja vizsgálni, nem volt-e jogellenes a román alkotmánybíróság jogkörének szűkítése, illetve nem volt-e szabálytalan Basescu felfüggesztése. Arról azonban meg van győződve – tette hozzá –, hogy a romániai politikai vitákat nem fogják az európai normák elleni támadásnak minősíteni.
Az elfogulatlan EP-elnöki minőségéhez igazodni kénytelen Schulz európai párttársa, Hannes Swoboda szocialista EP-frakcióvezető külön nyilatkozatában egyfelől szintén arról beszélt, hogy az Európai Bizottságnak kell értékelést adnia a romániai helyzetről, másfelől Schulznál jóval pártosabb hangot ütött meg. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy a néppárti EP-frakcióvezető, Joseph Daul, „Orbán Viktor magyar miniszterelnök jó barátja, nem volt hajlandó arra, hogy fogadja Ponta urat. A jelek szerint nem érdekelt abban, hogy meghallgassa mindkét fél érveit” – jelentette ki.