A Fidesz képviselője is ott lesz Donald Trump beiktatásán
Nem akármilyen delegációt fog vezetni.
A Fidesz és a KDNP szerint is indokolt lehet a pártok állami támogatásának felfüggesztése a válság miatt. Az LMP szerint nem a támogatást kellene felfüggeszteni, hanem szigorúbban kellene szabályozni, és átláthatóbbá tenni a párt- és kampányfinanszírozást. Az MSZP is bírálta az ötlet.
Felmerülhet az a kérés, hogy a gazdasági válságból a családok és a cégek mellett a pártok is vegyék ki a részüket – kommentálta Selmeczi Gabriella, hogy Orbán Viktor felvetette a pártok 2013-14-es költségvetési támogatásának felfüggesztését. A Fidesz szóvivője a részleteket firtató újságírói kérdésre azt mondta, „ez egy nagyon izgalmas kérdés”, amelyet a Fidesz különböző szervezetei megtárgyalnak majd. „Ha megtárgyaltuk, akkor bizonyára lesz javaslatunk ebben a kérdésben” – közölte, megjegyezve: „részleteket azért nem tudok mondani, mert még nincsenek részletek”; csütörtökön is csak a felvetés hangzott el.
A KDNP reagálásában kitér arra, hogy az alaptörvény VIII. cikke alapján a pártok közreműködnek a nép akaratának kialakításában és kinyilvánításában és a pártok működéséről és gazdálkodásáról szóló törvény szerint központi költségvetési támogatásra jogosultak működésük biztosítása érdekében. Ez a KDNP szerint egy demokráciában természetes, a párt hozzátette ugyanakkor, hogy a nehéz költségvetési helyzet – minden politikai szereplő részéről is áldozatokat kívánva – indokolhatja ezen támogatás átmeneti módosítását.
Az LMP szerint viszont a pártok állami támogatásának felfüggesztése helyett inkább a párt- és kampányfinanszírozást kellene szigorúbban szabályozni és átláthatóvá tenni. Karácsony Gergely reméli, hogy a miniszterelnök által felvetett ötlet csak egy blöff, amivel csak azért állt elő, mert „tele van a sajtó a Fidesz-közeli oligarchák ügyeivel”, amikről gumicsontok bedobásával próbálják elterelni a figyelmet. Amikor a miniszterelnök kijelenti, hogy az adófizetők pénzéből ne támogassák a pártokat, akkor „tulajdonképpen azt mondja, azért nincs erre szükség, mert majd megoldjuk okosban” – fogalmazott. Szerinte ha a Fidesz annyira jól áll, hogy le tud mondani évi egymilliárd forintról, akkor az azt jelenti, hogy vannak más forrásai is, „olyan források, amelyek miatt Magyarországon az elmúlt húsz évben folyamatosan növekedett a korrupció”.
Közölte: az adófizetőknek nem az az érdeke, hogy a pártok állami támogatása csökkenjen, hanem az, hogy a pénzügyi finanszírozás szabályait szigorúbbá és átláthatóvá tegyék. Pártok nélkül nincsen demokrácia, és tisztességes pártfinanszírozás nélkül nem lehet fellépni a korrupció ellen – mondta. Közlése szerint tavaly a pártok körülbelül hárommilliárd forintot kaptak állami forrásokból, ami „annyi, amennyit tavaly Simicska Lajos, a Közgép tulajdonosa osztalékként kivitt a Közgépből, szintén az adófizetők pénzéből”. Kérdésre válaszolva azt mondta, az LMP számára drasztikus hatással járna, ha végrehajtanák a javaslatot. Karácsony szerint a javaslat arról szól, hogy jelenleg kétféle párt van Magyarországon. „Az egyik párt az, amelyik szegény és tisztességesen gazdálkodik, a másik fajta párt pedig gazdag és nem tudjuk, hogy kik támogatják” – mondta Karácsony.
Tóbiás József, az MSZP frakcióigazgatója szerint kétszázötven-háromszáz év alatt lehetne annyi megtakarítást elérni a pártok költségvetési támogatásának megvonásával, mint amekkora kiesést az egykulcsos adó évente okoz a büdzsének. Tóbiás szerint ha átlátható gazdálkodási szabályok megalkotása nélkül függesztik fel a pártok támogatását, az befolyásos gazdasági szereplők előtt nyit utat, hogy politikai befolyást szerezzenek. Tóbiás szerint a parlamentáris demokráciákban a pártoknak fontos szerepük van, a javaslat pedig ezt korlátozná. Kitért arra is, elvárható, hogy aki ilyen ötletet feldob, pontos javaslattal álljon elő, az MSZP ezt várja el a miniszterelnöktől. Tóbiás felrótta azt is, hogy a Fidesz eddig nem volt partner egy új pártfinanszírozási törvény megalkotásához. Márpedig véleménye szerint ha átlátható gazdálkodási szabályok hiányában kiiktatják az állami támogatást, az utat nyit az oligarchák, a gazdasági hatalom birtokosai előtt, hogy befolyásukat a politika világában érvényesítsék.