Reagált az ellenzék Orbán szavaira

2011. december 12. 16:40

Az LMP orbáni bukást, a Jobbik tükörbenézést, az MSZP téves diagnózist emlegetett Orbán beszéde után – írja az MNO.

2011. december 12. 16:40

Schiffer András az LMP részéről bukást emlegetett Orbán Viktor parlamenti felszólalása után. Schiffer szerint szükség van az EU új alapokra helyezésére.  Az LMP-s vezető egyetértett abban, hogy a szuverenitás kérdését érintő dolgokban a parlament véleményét ki kell kérni, de „a népé a szuverenitás” – mondta. Az ellenzéki politikus leszögezte: a következő hónapokban a magyar kormány felelőssége az lesz, hogy olyan pozícióba manőverezze Magyarországot, hogy ne kelljen egy fiskális kényszerzubbonyt viselnie. Az LMP-s politikus szerint szükség lenne arra, hogy a kormányfő egy nemzeti válságtanácsot hívjon össze, és valódi nemzeti minimumra, együttműködésre törekedjen az IMF-el folytatandó tárgyalások során a munkaadók, munkavállalók és a parlamenti pártok között. 

Vona Gábor, a Jobbik elnöke szerint az ilyen kritikus szituációk lehetőséget nyújtanak a tükörbenézésre. Orbánt azért kell kritizálni, hogy Magyarország szuverenitásának kérdésében legyen határozottabb. A Jobbik szerint népszavazást kell kiírni a kérdésről. A jobbikos elnök úgy fogalmazott: az európai egyesült államokhoz nem szabad csatlakoznunk, mert az nem magyar út, mintha egy süllyedő hajóra kérnénk felvételt. A szocialistákhoz fordulva azt mondta: aláírási kényszerrel küszködnek. Feltette a kérdést:  még egyszer sem merült fel bennük, hogy nemzeti érdeket lehetne képviselni? „Egyszer sem merült fel, hogy ha ezt Magyarország aláírja, akkor az brutális megszorításokat jelent, és az ország még megmaradt szuverenitását is elveszítjük?”

Mesterházy Attila, az MSZP elnöke úgy vélte: helyes, hogy Orbán megkérdezi a parlament álláspontját az uniós szerződésmódosítás kapcsán, de téves a diagnózis, hogy az előző kormányok lennének felelősek a mostani helyzetért. Szerinte a problémák fő oka a kormány nem ortodox gazdaságpolitikája. Az MSZP szerint Orbán Viktor kormányfő nem az ország szuverenitásának féltése miatt mondott nemet múlt héten az uniós kormányközi megállapodásra, hanem mert felmérte, hogyha ehhez csatlakozik, akkor befellegzett a különutas gazdaságpolitikának és a gazdasági szabadságharcnak. Az ellenzéki képviselő szerint Orbán Viktor téved amikor azt mondja, hogy az eurozóna válsága messze van és nem hat Magyarországra, hiszen mi is az EU részei vagyunk és ügyes politikával van mód befolyásolni a történéseket.

Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője szerint a miniszterelnök helyesen döntött, amikor a parlament elé tárta a problémát, ilyen helyzetben a bölcsesség követelmény. „A Fidesz támogatja és helyesnek gondolja, amit Orbán Viktor Brüsszelben a múlt héten tett” – erősítette meg Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője. A szocialistáknak szerinte „van bőven miért szerénynek lenniük; 2010-ben csődben adták át az országot, sokkal szerényebbnek kellene lenni” – olvasható az MNO összefoglalójában. A Fidesz frakcióvezetője szerint a jelenlegi helyzetben lehet, hogy a franciák és a németek esetében az európai értéközösség és az európai érdekközösség egyben van, de kérdés, hogy a mi esetünkben, a meglévő értékközösség mellé társul-e európai érdekközösség. Az a kérdés, hogy milyen választ tudunk adni a magyar választópolgároknak erre a kérdésre, akik nyilvánvalóan ennek a költségét viselni fogják. Lázár azt ajánlotta, hogy a józan észre hallgatva, az emocionális hangokat feledve, szimpla érdekközösségből nézzük meg, hogy ebben a helyzetben az Országgyűlés mihez ad felhatalmazást a kormánynak. „A mai Brüsszel nem egyenlő a régi Moszkvával, a mai unió nem jelenti a régi internacionalizmust, magyarul igenis Brüsszelben lehet nemzeti érdeket képviselni” - hangsúlyozta a fideszes politikus

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kalasnyikov
2011. december 13. 03:22
Magyarország igazi tragédiája jelenleg nem a kormány és annak összetétele, hanem politikai ellenzékünk minősége. Csak igy tovább fiuk.....
Faqtya ezredes
2011. december 12. 20:47
Vona: Amikor „Salamon” ráncos homlokkal kéri Morvai Krisztinát A Jobbik elnöke Abasáron beszélt. A 200 jelenlevő előtt a pártelnök - immár sokadszorra - kifejtette: ha hatalomra kerülnek, „a zsidók földvásárlási szándékát” meg fogják hiúsítani. Most egy konkrét példával is előállt: „ha például jön egy kérelmező, Salamon, hogy földet akar venni Magyarországon, akkor megmondjuk hogy igazolnia kell, hogy 10 éve Magyarországon él. Felsőfokú magyar nyelvvizsgát kell tennie és természetesen ekkor Salamon homloka már ráncolódni fog. És még kelleni fog Morvai Krisztina államfő beleegyezése is.” Szerinte a magyar mezőgazdaság 30 millió embert tud ellátni. „10 millióan mi itt vagyunk, 10-20 milliót meg szerezhetünk Oroszországból, vagy a keletről” – mondta. Az baszna be.
Senye Péter
2011. december 12. 20:46
Sokak szerint nem volt rendszerváltás. Tessék mondani, nemzetté válás volt?
Zázrivecz
2011. december 12. 20:26
"Schiffer András az LMP részéről bukást emlegetett" Eddig még igaza is volt. Az LMP maga a történelmi bukta, rendezvényeikre és gagyi stílusukra már a kutya sem kíváncsi és időközin is orbitális pofonokat könyvelhetnek el. "de téves a diagnózis, hogy az előző kormányok lennének felelősek a mostani helyzetért" Valóban, a nemzetünk a hibás, hogy ilyen szarháziak annó hatalomra kerülhettek és, hogy még nem vertünk benneteket agyon. Bár ha így folytatjátok akkor még utóbbiból lehet valami. Remélem, hogy Török Zsolti csak a kezdet volt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!