A röpködő békegalamb hete
Nem tudjuk, hogy egyáltalán létezik-e tényleges, konkrét magyar javaslat a tűzszünetre.
Csányi Sándor OTP elnök-vezérigazgató határozott fellépése kellett ahhoz, hogy Orbán Viktor együttműködést kezdeményezzen a bankokkal - írja szerdán az Origo. A bankvezetők már megkezdték a bajba jutott hitelesek megsegítésére koncentráló tárgyalássorozatukat.
Orbán Viktor és Csányi Sándor beszélgetése, és a külföldi befektetők határozott fellépése kellett ahhoz, hogy a miniszterelnök bejelentse: a kormány nem tesz további egyoldalú, a bankszektorral történő egyeztetéseket mellőző lépéseket a devizahitelesek megsegítése érdekében - írja szerdán az Origo. A miniszterelnök és az OTP elnök-vezérigazgató közötti beszélgetés során - a portál információi szerint - Csányi „határozottan” megmondta a véleményét a bankokkal szembeni ellenséges kormányzati tevékenységekről, illetve annak szerinte hosszú távon káros következményeiről.
Névtelenségét kérve a portálnak több kereskedelmi bank vezetője is úgy nyilatkozott, tarthatatlannak látják a jelenlegi állapotot. Mint mondták, „a fiúk most döbbentek rá, hogy túllőttek a célon”. Egyikük kiemelte, a végtörlesztés az oka annak, hogy Magyarországon nem indult meg a hitelezés a vállalati szektorban, megugrottak az országkockázati mutatók, és egyre nő a leminősítés veszélye. Egy másik vezető az Origonak azt mondta, „nem azt kell firtatni, hogy miért történt mindez, hanem örülni kell annak, hogy végre van párbeszéd”. Az Origo szerint a bankvezetők többsége úgy látja, a kormány „most tényleg kíváncsi véleményükre, mert rájöttek, hogy egyedül nem tudják kezelni a problémát, és a bankszektort sem verhetik szét”.
A bankszövetség hat bankot, az OTP-t, az Erstét, az FHB-t, a K&H-t, a CIB-et és a Raiffeisent jelölte ki a devizaadósokat mentő javaslatok összeállítására. A szervezetek közötti megbeszélések hétfőn kezdődtek, és két héten át zajlanak majd. A tárgyalások középpontjában az adósok terheinek könnyítése áll - írja az Origo.