Itt vannak az adatok: ennyire elégedettek az egészségüggyel a magyarok
Az iskolai osztályozásnak megfelelően értékelhetik a betegek egyebek közt az ellátás minőségét, a dolgozók hozzáállását és a tisztaságot.
Behívás alapján történő munkavégzést, keret jellegű munkaidőt és megosztott munkaköröket vezetne be az új Munka törvénykönyve. Az egészségügyi dolgozókat érintő intézkedések jelentős hátrányt jelenthetnek a munkavállalóknak.
Csökkentené a kormány az éjszakai pótlékot és megszüntetné a délutáni műszakpótlékot az egészségügyben dolgozók körében - derül ki az új Munka törvénykönyve tervezetéből. Emellett az egészségügyi munkavállalóknak ezentúl nemcsak szándékos, hanem gondatlan károkozás esetén is korlátlan lenne az anyagi felelősségük. Éger István, Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke és Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke egyaránt úgy vélik, az intézkedések nyomán a korábbiaknál is nagyobb mértékű orvos- és szakdolgozó-elvándorlás történhet.
Az új Munka törvénykönyve általánosan bevezetné a „munkavégzés behívás alapján” jogintézményét. Ennek alapján a részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállaló (legfeljebb napi 6 óra munkaidő figyelembevételével) munkáját a felmerülő feladatokhoz igazodva, a feladatok esedékességekor láthatná el. A tervezet szerint lehetőség lesz a munkaidő keret jellegű megállapítására is, ez azonban nem haladhatja meg a négy hónapot. A munkavégzés időpontját a munkáltató legalább három nappal korábban lesz köteles jelezni a munkavállaló felé.
Újdonságnak számít a „munkakör megosztása” egy munkáltató és több munkavállaló esetében megállapodás alapján. Ennek értelmében a felek egy közös munkaszerződést köthetnek majd, a munkavállalók pedig a kötetlen munkarend megfelelő alkalmazásával láthatják el a feladataikat.