Állásfoglalásban bírálja az EP az új alkotmányt

2011. július 05. 14:14

Elfogadta az Európai Parlament azt a főként a Velencei Bizottság véleményére alapozott állásfoglalást, mely bírálja az új magyar alaptörvényt. Az EP-állásfoglalásból jogi értelemben azonban semmilyen kötelezettség nem hárul Magyarországra.

2011. július 05. 14:14

Az Európai Parlament kedden megszavazta azt állásfoglalást, amelyben - nagyrészt a Velencei Bizottság véleményére alapozva - bírálják az új magyar alkotmány elfogadásának módját és annak számos tartalmi elemét. Az európai szocialisták, liberálisok, zöldek és kommunisták által benyújtott javaslatot 331-en támogatták, 274-en ellenezték, 54-en pedig tartózkodtak. Az EP-állásfoglalásból jogi értelemben semmilyen kötelezettség nem hárul Magyarországra.
  
A tekintélyes jogászokból álló nemzetközi tanácsadó testület, a Velencei Bizottság június végén hivatalosan is közzétette az új magyar alkotmányról készített véleményét. A testület üdvözölte, hogy a magyar alkotmányos rendet összhangba hozzák a közös, európai demokratikus értékekkel és előírásokkal, valamint, hogy az új alkotmány megőrzi a parlamentáris köztársasági berendezkedést. Sajnálattal állapította ugyanakkor meg, hogy az alaptörvény megalkotásánál erős befolyásoló tényező volt az átláthatóság hiánya, kifogásolta, hogy az új alaptörvény megvitatására túl kevés idő volt, az ellenzék nem vett részt a vitában és a szöveg szavazásán, valamint, hogy az alaptörvény túl széles körben hivatkozik a sarkalatos törvényekre.

Thomas Markert, az Európa Tanács parlamenti közgyűlése által véleményezésre felkért szakértői testület titkára hétfőn Strasbourgban azt mondta: az új magyar alaptörvény több pozitív elemet tartalmaz, ugyanakkor egy sor aggodalomra is okot ad.

Összesen 66 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szempontpuska
2011. július 05. 21:42
elszigetelődünk
Biomechanoid
2011. július 05. 20:39
Nem az EP, csak az ottani baloldal. összetartanak, dícséretes. Kár, hogy 2006-ban eljátszották minden becsületüket, amikor kussoltak ártatlanok megnyomorításakor.
Omega2010
2011. július 05. 19:54
"Az EP-állásfoglalásból jogi értelemben semmilyen kötelezettség nem hárul Magyarországra." De... "A strasbourgi vitában, amelyen a magyar elnökség munkájáról esett szó, de az alkotmány is terítékre került, a Bizottság nevében azt hangoztatta Maros Sefcovic biztos, hogy az alaptörvény nem képezi európai vizsgálat tárgyát, de a sarkalatos törvények európai megfelelését a brüsszeli testület górcső alá helyezi, s ha szükséges, megindítja a jogi eljárásokat.
bookmark
2011. július 05. 17:51
Meg egy het es talalnak tamadnivalot a lengyeleken es vegre minket bekenhagynak egy kicsit az EU-ban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!