Csűrték-csavarták a felmérést, hogy leégessék Magyarországot, de csak Romániát sikerült
A szomszédos ország még így sem jutott be a „bezzegek” közé.
Elfogadta az Európai Parlament szerdán azt a jelentést, mely felkészültnek minősíti Romániát és Bulgáriát a schengeni övezethez való csatlakozásra. A döntésre így már csak a Miniszterek tanácsának kell rábólintania. A két ország schengeni csatlakozása a magyar EU-elnökség egyik prioritása.
Szerda délelőtt megszavazták az EP-képviselők azt a jelentést, mely felkészültnek minősíti Romániát és Bulgáriát a schengeni övezetbe való belépésre. A Parlament véleményét 487 igen, 77 nem szavazat és 29 tartózkodás mellett fogadták el. Ezt továbbítják majd a tagállamok belügyminisztereit tömörítő Belügyi Tanácsnak, amely június 9–10-i luxembourgi ülésén foglalkozik a témával, a csatlakozáshoz a tagállamok egyhangú döntése szükséges.
A kedden felszólaló képviselők többsége egyetértett Carlos Coelho portugál jelentéstevővel, aki kiemelte: ha a schengeni rendszer gyöngül, akkor az EU szavahihetősége is gyengülni fog, hisz az unió legnagyobb vívmánya a szabad mozgás. Az Európai Tanács nevében felszólaló Győri Enikő államtitkár elmondta: a magyar elnökség számára is prioritás volt, hogy Románia és Bulgária csatlakozhasson a schengeni övezethez, és mindkét ország komoly erőfeszítéseket tett, hogy joganyagukat és a gyakorlatukat közelítsék a schengeni feltételekhez.
Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke úgy kommentálta a döntést, hogy mivel Románia és Bulgária teljesíti az schengeni elvárásokat, ezért nem szabad késleltetni csatlakozásukat. Egyben arra kérte a Tanácsot, hogy vegye figyelembe a Parlament nagy többséggel elfogadott véleményét. A plenáris vitán beszéltek arról is, bevezessenek-e új kritériumokat a két ország ellenőrzése során. Agustín Díaz de Mera García Consuegra spanyol néppárti képviselő szerint csak olyan kritériumok alapján szabad elbírálni őket, melyeket másoknál is alkalmaztak már, nem szabad újakat bevezetni. Hasonlóan vélekedett a szintén néppárti Gál Kinga is.
Marian-Jean Marinescu felszólaló román képviselő szerint országa minden schengeni feltételnek megfelel. A bolgár Iliana Malinova Iotova pedig azt mondta, nem szabad hagyni, hogy a schengeni övezetbe igyekvő két országot bűnbakként kezeljék a meg nem oldott bevándorlási problémák, az Észak-Afrikából érkező bevándorlási hullám, a választási vereségek, vagy az érdektelenség miatt.