Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
Az osztrák konzervatív napilap keddi számában A magyar kormány nem csak ugat, hanem harap is című vezércikkében foglalkozott a magyar kormány politikájával és a protekcionizmussal a mai Európában. Az írás szerint ha Orbán próbálkozása nem vált ki többet egy vállvonogatásnál, az jobban megkérdőjelezi az unió alapjait, mint a valutaunió felbomlása.
A magyar kormány nem csak ugat, hanem harap is címmel jelent meg vezércikk az orszták Die Presse napilapban. A szerző Michael Prüller szerint a gazdasági válság egyik örömteli tanulsága, hogy a nacionalista populizmus és gazdasági megfelelője, a protekcionizmus eddig nem tört nagyon előre. A szerző az 1930-as évekkel hasonlítja össze a mostani válságot és megállapítja: akkor egészen más volt a helyzet.
Megemlíti, hogy az, hogy a protekcionizmus pusztán a belföldi vállalkozókat támogatja az általános jólét kárára, a jelek szerint ma a politikusok között is általánosan elfogadott. „Lehet, hogy a válságban protekcionistább módon ugatnak, de alig harapnak”. Úgy véli vannak azonban kivételek, ezek egyike Magyarország. A szerző szerint egyelőre nem lehet megítélni, hogy a különadók a mégis megerősödő európai protekcionizmus előfutárai-e vagy „az Orbán-kormány különútja félszabadságba vezető nacionalista kurzusukon”. Úgy véli, hogy az utóbbi esetben sem volna helyénvaló a megkönnyebbülés.
A szerző szerint ugyan annyira nem rossz a helyzet, mint a Horthy-korszakban, „de a kurzus abba az irányba mutat”. Úgy véli az új adók tesztet is jelentenek arra nézve, hogy az Európai Unióhoz tartozás egyáltalán mérséklő hatással lehet-e a nacionalista egoizmusra. Hozzátette: egyetlenegy törvényt nem szabad Európa próbakövévé tenni, ráadásul minden országnak megvannak a maga trükkjei a saját vállalkozói előnyben részesítésére. Ugyanakkor ha Orbán próbálkozása nem vált ki többet egy vállvonogatásnál, az szerinte jobban megkérdőjelezné az unió alapjait, mint a valutaunió felbomlása.