Ez a Brüsszel leckézteti Budapestet? Komolyan?
Nem Didier Reynders az első uniós bürokrata, aki azután keveredett korrupciós botrányba, hogy bőszen kritizálta Magyarországot. A híres lebukások azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
Évente mintegy 1200 korrupciós esetet tár fel az igazságszolgáltatás, jóllehet szakértők szerint ennél ezerszer több, azaz egymillió vesztegetést vagy más hasonló bűncselekményt követnek el összesen ezermilliárd forint értékben, írja a Magyar Nemzet.
A kis tételben vesztegetők buknak le legitöbbször Magyarországon, ők is csak elvétve, a nagy halak általában megússzák – ez derül ki a friss hazai bűnügyi statisztikákból. Vig Dávid, az Országos Kriminológiai Intézet korrupciókutatója a Magyar Nemzetnek ismertette az utóbbi időben készült felméréseket: a Fővárosi Bíróság 2005 és 2009 között körülbelül száz korrupciós ügyben hozott elmarasztaló döntést. Az elítéltek majdnem 90 százalékát csekély, százezer forintnál kisebb értékű vesztegetésért vonták felelősségre, és senki sem került rács mögé - annak ellenére, hogy az utóbbi időszakban többször is emelték a korrupció büntetési tételét.
Egyik zsebből a másikba
A Magyar Nemzet által megkérdezett szakértők szerint azonban ennél jóval több korrupciós eset zajlik hazánkban: legalább egymilliót becsülnek körülbelül ezermilliárd forintos értékben. Az egészségügyben hálapénz formájában hetvenmilliárd forintról van szó, a közbeszerzéseknél hozzávetőleg 180-200 milliárdról, és még lehetne folytatni a sort.
Jelenleg tucatnál is több állami szervezet foglalkozik érdemi összhang nélkül a korrupció elleni harccal. Vig Dávid ezért helyesnek nevezte azt a kormányzati elképzelést, amely szerint az ügyészségen hoznának létre kifejezetten a vesztegetéseket üldöző egységeket.