Mit akar Orbán a kultúrpolitikában?

2010. február 17. 08:36

A cél a nyugodt lelkiállapothoz, a teremtő alkotáshoz, valamint a szép, nemes és választékos élethez szükséges feltételek megteremtése, biztosítása.

2010. február 17. 08:36
Orbán Viktor szerint megvan a reális lehetősége annak, hogy a magyar politika következő 15-20 évét ne a „duális erőtér” határozza meg, hanem „egy nagy kormányzó párt, egy centrális politikai erőtér”. A Fidesz elnöke ezt a „Megőrizni a létezés magyar minőségét” című beszédében fejtette ki.
 
A politikus úgy véli: Magyarországot, a magyar emberek közösségét kormányozni többet jelent annál, mint például a nagyobb jólét és biztonság elérése. Ezek alapján a Fidesz elnöke úgy látja, a kormányzás célja és feladata - nagybetűvel és egybeírva - Magyarország közjogi értelemben vett vezetése, tartalmilag pedig annak biztosítása, hogy a nagybetűs Magyarország kisbetűvel, két szóban írva: „magyar ország” maradjon.
 
Orbán Viktor hosszan szól az elit szerepéről, és kifejti: Magyarországon szembe kell nézni azzal a problémával, hogy hiányzik „a mintaadó elit kiválasztását igazoló értékelési rend”, azaz nem működnek a hagyományos elitdefiníciók. A gazdasági elitre a magyar közösség jelenleg nem néz fel, a kulturális elit megítélését figyelve pedig az látható, hogy a társadalom kevésbé várja az emberi értékesség kritériumának meghatározását tőlük, mint korábban - véli. Emiatt szerinte a társadalom egyetlen kritérium alapján ítélkezik a magyar szellemi élet képviselőiről: politikai teljesítményei alapján.
 
A párterőtér alakulásával kapcsolatban kijelenti: napjainkra megszűnni látszik a rendszer dualitása, s egy centrális politikai erőtér van kialakulóban, ami „egyrészt a jobboldali konjunktúrának, másrészt a mi megerősödésünknek köszönhető”. Vagyis megvan a reális lehetősége annak, hogy a magyar politika következő 15-20 évét ne a duális erőtér határozza meg, amely „állandó értékvitákkal, megosztó, kicsinyes és fölösleges társadalmi következményeket generál. Ehelyett huzamosan létrejön egy nagy kormányzó párt, egy centrális politikai erőtér, amely képes lesz arra, hogy a nemzeti ügyeket megfogalmazza - és ezt nem állandó vitában teszi, hanem a maga természetességével képviseli” - összegzi álláspontját Orbán Viktor.
 
Ezzel összefüggésben véleménye szerint a következő kulturális kormányzatnak az lesz a dolga, hogy a magyarországi kulturális elit számára a nyugodt lelkiállapothoz, a teremtő alkotáshoz, valamint a szép, nemes és választékos élethez szükséges feltételeket megteremtse, biztosítsa. (MTI)

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
force
2010. február 17. 13:22
Orbán úgy marha, ahogy van! Most akar olyanokat intézni,a mikkel az elött is foglalkozhatott volna. hozzáteszem, rosszabb mint Gyúrcsány,sokkalta rosszabb annál, ezért is választották emg Gyúrcsányt 2. is!!! szégyen vagy se, de szart nem áér a mi politikai rezsimünk, minket még Mexikó és lepipált! Pedig ezoknak se víze, se termőföldje! Szégyen ez rájuk nézve, csak az vígasztak, hogy a töri könyvek oldalán ez áll: 20 év, de olyan szörnyű,. amire senki sem mert volna gondolni. Mert senkinek semmi pénze, mostmár nem tudom kiből fogják aza dót kihajtani. Nem a kisemberekből az tuti! A kisember úgy fogja őket lenyírbálni, mert előb utóbb a leghüjébb is megérti mit csináltak ezek, hát semmit!
HattoryHanzo
2010. február 17. 12:34
Ez a 20 év valami visszatérő fóbia így kampány idején, csak hol Martonyi professzorra néznek közben, hol nem. Sokkal elegánsabb lenne persze úgy fogalmazni, hogy minden erőnkkel azon leszünk, hogy a választók 3-4-5 alkalommal is minket válasszanak, de hát ehhez picit bumfordiak
spanyol
2010. február 17. 11:42
Ha a Fidesz hosszútávon akar berendezkedni a magyar kultúrában, akkor egyszerre kell kezelni a most vérszomjas nyolc éve éheztetett tehetségtelen jobboldali vadakat és az Orbánt a legszívesebben pokolban látni akaró tehetségtelen seggnyaló baloldaliakat. És miközben ezeket a köröket háttérbe szorítja, egyetlen támasza lehet ennek a kultúrpolitikának a tehetséges, Európára és a világra néző nyitott értelmiségre, akik még nem sérültek meg véglegesen és visszavonhatatlanul a jobb és baloldali kultúrharcban, akik még nem süllyedtek el véglegesen és visszavonhatatlanul a kulturmutyi mocsarában. Félek, hogy ez utóbbiak kevesebben vannak, mint a tehetségtelenek, az örök háborúra szomjazók. De ha valaki maradandót akar építeni és középről szeretne kormányozni, akkor vállalnia kell ezt a feladatot. Vagy minden csak üres szó marad.
StavrosMenace
2010. február 17. 10:55
gyurbán
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!