Moszkva előszeretettel telepített szovjet tagországokba is nukleáris fegyvereket

2023. március 27. 13:56

Aki a térséget ismeri, követi, annak mindez nem okozott meglepetést.

2023. március 27. 13:56
null
Bendarzsevszkij Anton
Facebook

„Minszk egyébként 1993-ban csatlakozott a stratégiai támadó fegyverek korlátozásáról szóló egyezményhez (ez az, amiből Oroszország egy hónapja kilépett), és az első posztszovjet ország lett, amely önként lemondott a területén megtalálható – szovjet korszakban megmaradt nukleáris fegyverektől.

Mert hogy a Szovjetunió évtizedei alatt Moszkva előszeretettel telepített szovjet tagországokba is nukleáris fegyvereket (igen, Washington is ugyanezt tette): atomfegyvereket kapott Belarusz, Ukrajna és Kazahsztán is. Mindannyian aztán lemondtak a nukleáris fegyverekről külső biztonsági garanciák fejében.

A posztszovjet országok alkotmányban is rögzítették az atomfegyverektől mentes státuszt és a békére való törekvést, mint alapvető normát. A belarusz alkotmány például így szólt: »A Belarusz Köztársaság kinyilvánított célja, hogy atomfegyverektől mentes övezet, és semleges állam legyen.«

Így szólt a belarusz alkotmány, vagyis múlt időben, mert 2022. február 27-én egy referendum során az alkotmányt Aljakszander Lukasenka megváltoztatta (ez 3 nappal az orosz-ukrán háború kirobbanását követően történt, de a módosításokat még 2021 végén jelentették be).

Az új belarusz alkotmányból mind az ország »atomfegyverektől mentes«, mind a semleges státusza – kikerült.

A tavalyi referendum után az alkotmánymódosítás részleteit (amelyben többek között Lukasenka a saját politikai jövőjét is bebetonozza végérvényesen) az elmúlt hónapokban dolgozták ki. A végleges változatot most már bármelyik nap aláírhatja Lukasenka.

Na és erre rá jött »hirtelen« Putyin »reakciós« bejelentése a nukleáris fegyverek elhelyezéséről Belaruszban. Aki a térséget ismeri, követi, annak mindez nem okozott meglepetést.”

Nyitókép: Alexei Druzhinin / Sputnik / Sputnik via AFP

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bagira
2023. március 28. 11:36
Jut eszembe , Amerika támaszpontokkal Oroszországot körül telepítette . Amerika évtizedek óta készült Oroszország lerohanására rafinál módon , nyugat eu addig piszkálta embargóztatta ,hogy a háborút Putyin kezdje el . Háborúbűnös Amerika - eun belül németek . Idióta nyugat ismét oroszoktól kikényszeríti a megelőző csapást , az nyugat pusztulását jelenti . Jó jó mondják az atomot nem vetik be ,Putyin előre nem jelentik be. Nyugat inkább magát húzza meg .
Csigorin
2023. március 27. 22:03
ja, es raadasul Oroszorszagot ki is hagyta pedig a szovjet tagorszagok kozul ott volt a legtobb))
Csigorin
2023. március 27. 22:02
Moszkva előszeretettel telepített szovjet tagországokba is nukleáris fegyvereket ez valami vicc? hat hova a banatba telepitsen a Szovjetunio ha nem szovjet tagorszagba? A Holdra netan?
Kutyaszittya
2023. március 27. 19:49
Az, hogy Moszkva hova telepít az Moszkva dolga. Végül is már Nagy Katalin meghatározta a lehetséges helyszíneket, de az, hogy a Nagy Szent Német-Római birodalon területére hogy kerülhettek tengerentúli atomrakéták, az több mint furcsa.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!