„Nos, erre adhatnának érvényes választ most a laposföld-hívők!
A jászberényi időközi választások után az ellenzék színe-java ismét megfejtette az Orbán-kormány legyőzésének titkát, ám az annyira nyakatekert, hogy a »győztesek« éppen most vesznek össze rajta. A kínos kérdés viszont óhatatlanul felmerül az örömködő hangok hallatán: most akkor van demokrácia vagy nincs? Diktatúrában ugyanis nem szokás legyőzni a kormánypártokat. Még Jászberényben sem.
A másik kérdés sem elhanyagolható. Kié a dicsőség? Mert ahogy halljuk, Gyurcsány Ferencen kívül mindenkinek megvan a saját világmegváltó magyarázata. És persze ezen is szépen összevesznek az egykori szövetségesek.
De mielőtt még bárki is rohanna a kasszához, érdemes emlékezni arra, hogy mi történt 2018. februárjában. Miután Márki-Zay Péter kisebb meglepetésre megnyerte az időközi polgármester-választást Hódmezővásárhelyen, kórusban kezdte el kiabálni az ellenzék minden szereplője, hogy megvan a csodarecept. Ha az alföldi városban verhető volt a Fidesz, akkor országosan is az lesz – fejtegették a politikai elemzővé avanzsált politikusok. Majd két hónappal később ismét kétharmados győzelmet aratott a jobboldal…
Persze, a tanulságot azért a kormánypártoknak is le kell vonniuk. Helyben kell hiteles politikusokat jelölni és érvényes programot ajánlani. Verébre pedig nem szabad ágyúval lőni, mert az sokszor visszájára sül el.
Most azonban felmerült egy újabb csacska gondolat az örömtáncot járó baloldal körében. Mire megy az ellenzék, ha nincs Gyurcsány? A világmegfejtők ugyanis kitalálták azt a sületlenséget, hogy mivel Jászberényben nem vett részt az ellenzéki kampányban a Demokratikus Koalíció, így ez a gyurcsántalanított baloldal premierje is lesz egyben. És lőn! Most érkezik az ellenzék egy részének válasza: ha nincs Gyurcsány, akkor legyőzhető az Orbán-kormány… jé, eddig azt hittük, hogy nem Gyurcsány a probléma, hanem a jogállamiság! Ezek szerint – adjuk meg a végső premisszát –, ha nincs Gyurcsány, akkor demokratikus versenyben le lehet győzni a Fideszt… vagy valami efféle nyilvánvaló örültség következik az egyébként is több ebből vérző érvelésből.”
Nyitókép: Facebook