„Ahogy a régi viccben a Nyuszika, a kormány akkor is kritikák, sőt támadások tárgyává válik, ha van ársapka és akkor is, ha nincs. Ebben önmagában semmi meglepő nincs, de az üzemanyag-ársapka kalandos »kivezetése« kapcsán érdemes eltöprengeni néhány olyan összefüggésen, amely az előttünk álló turbulens eseményekben bővelkedni látszó idők során meghatározó »kísérőnk« lesz.
Legelőször is magán az »ismeretlen főszereplőn«, az infláción. Mert bár az uralkodó magyarázat szerint a háború miatt vannak szankciók, és a szankciók miatt van infláció, egyre több jel utal arra, hogy az ok-okozati összefüggés éppen fordított. A világ »nem-létező« urainak van szüksége minél nagyobb és főként tartós inflációra, amihez le kellett rombolniuk az éppen általuk felépített liberális világrendet a szankciókkal, és a szankciók indoklásához kellett ürügyként a háború. A legmélyebb ok az amerikai birodalom agóniája, pontosabban az impérium uralmi struktúrájának azon törekvése, hogy a birodalom létét meghosszabbítsa. E meghosszabbítás egyik fontos törekvésnyalábja az, hogy jól tartsa saját elitcsoportjait, aminek legkézenfekvőbb módja az, hogy a globális hatalomgazdasági rendszer hidraulikáinak pénzszivattyúit e kedvezményezettek javára szabályozza. Az elmúlt több mint egy évtized folyamán ezért mesterségesen tartotta fenn a nullához közeli szintű kamatlábakat, elitjeit így arra ösztönözve, hogy hitelből vásárolják e hatalomgazdaság gigantikus vállalatbirodalmainak részvényeit. Vagyis, hogy kölcsönpénzből vásároljanak pénzt, figyelmen kívül hagyva azt a nem egészen mellékes körülményt, hogy ha e mögött nincs valóságos gazdasági teljesítmény, akkor ez a »levegőpénz« csak »felfúvódáshoz«, vagyis inflációhoz vezethet.
Sok kicsi sokra megy, ma már ötször akkora »légből kapott« pénztömeg örvénylik ebben a lufiban, mint amekkora valóságos gazdasági teljesítmény ez idő alatt létrejött. Ha ez a lufi »magától« durrant volna szét, az nemcsak, hogy az amerikai birodalmat döntötte volna romba, hanem összeomlásán keresztül az egész ma ismert világot. A világ »nem létező« urai, akik e birodalom »futtatói« amúgy, ehelyett inkább úgy döntöttek, hogy lassan engedik le ezt a »világegyetem« lufit, és nem meglepő módon úgy, hogy ezt a tömérdek »levegőpénzt« a világra engedik. Az infláció tehát nem véletlen következménye a világban zajló drámai folyamatoknak, hanem ő maga a legfőbb cél, amit hihetővé és indokolhatóvá kellett tenni. Ehhez kellett ürügyként a rend lerombolása a szankciók által, és maga a háború, amelyre logikus válaszként lehet eladni a szankciókat a globális valóságipari művek marketing részlege által forgalmazva azokat.