„A helyzet csak akkor változna meg, ha a tanárlázadás általános lázadással fenyegetne, ha a tanárok és a diákok polgári engedetlenségét átvennék a szülők a munkahelyükön, vagy megtörténne, amire magyar ember részéről még nem volt példa, hogy aki nem érintett, az nem kárörvendően legyint a tanárokra (hogy még, jó, hogy ő nincs benne), hanem szolidaritást mutatna a tanárokkal. Ezt figyeli a belügyminisztériumi rutin, hogy mikor kell a karhatalmat bevetni, mikor kell rendőrileg beavatkozni. Azt pedig jól ítélik meg, hogy ennek nem áll fenn a veszélye.
A tanárok békés emberek, távol áll tőlük minden radikalizmus. Nem akarnak ők se forradalmat, se lázadást, se rendszerváltást, csak normális körülményeket, tisztességes oktatást és elviselhető fizetést. Ebből semmit nem kapnak meg, de majd beletörődnek. Az ilyen Palotai Lilik gerincét pedig majd jól megtörik, ehhez értenek igazán. Lili esetleg elmenekülhet valahova, vagy belerokkan a szemétségbe, amit folytatnak ellene, lelkileg összeroppan és elzüllik. Ez a mocskos cinikus banda így tekint a magyar ifjúságra és a jövőjükre.
Mindebből kiderül, mire számíthatnak, mit érhetnek el, és a követeléseikből mi valósul meg. Semmi. Kíméletből nem részletezzük, mert egyébként nagyon szép és nagyon emberi az, amit tesznek, nemesek a célok, hitelesek és jogosak a követelések, és jó látni őket. De míg nem értik meg, hogy ez egy fasiszta diktatúra, amely szándékosan hozta létre ezt a helyzetet, amin nem akar változtatni, mert ez a célja, addig semmit nem érnek el. Egy fasiszta államot nem érdeklik az ilyen típusú fellépések.
Ha ők nem képesek rá, akkor meg kell várniuk, hogy valaki megdöntse a diktatúrát, vagy amíg magától összeomlik. De azért ne hagyják abba, mert ez is segít felnyitni az emberek szemét arra, hogy milyen rendszerben élnek, és a nagy nemzeti lózungok mögött egy cinikus rablóbanda és fasiszta csürhe rejtőzik, amely nagy ívben tesz saját népére, amit csak kifoszt és kihasznál, és szándékosan leépít, elbutít, hogy uralkodhasson rajta. Szép dolog az is, amikor valaki a vereség biztos tudatában harcol és kiáll az igazáért.”
„Ha el sem hiszed, hogy én, és mi vagyunk a jelen, és a kibaszott jövő" - szögezte le felszólalásában Pankotai Lili. A tanártüntetésnek induló, aztán baloldali tüntetéssé váló október 23-ai megmozdulás során egy pécsi végzős gimnazista, Pankotai Lili egy slam poetry-re emlékeztető „művet" adott elő.
Nyitókép: Mandiner Archív