Ki lenne jó amerikai elnöknek? – Amerika választ Fodor Gáborral és Kiszelly Zoltánnal
Az amerikai kampányhajrá megmutatta, hogy minden idők egyik legkiélezettebb elnökválasztására kell készülni.
Az, hogy a jórészt betelepített orosz kisebbséget nem szeretik, érthető, átérezhető.
„Liberális barátaimnak: mai állapot a mindenféle értékelés szerint kiemelkedő demokrácia Észtországban: 71 000 ember, a lakosság mintegy 5,3%-a hontalan és gazdaságilag is másodrendű. Ezek túlnyomó részt oroszok.
Vajon biztonsági szempontból jó-e ennyi elnyomott Észtországnak és Európának? Szerintem nem. (de az állampolgár oroszok is másodrendűek, csak nem annyira, mint a hontalanok)
Lettországban a »nem állampolgárokra« (szintén főleg oroszok) vonatkozó belföldi jogi rendelkezések továbbra is elmaradtak a nemzetközi normáktól, beleértve a politikai jogok hiányát, valamint a munkavállalás és a földtulajdonlás bizonyos korlátozását. Közel 200 000 embert, a lakosság 10 százalékát gazdasági, szociális, kulturális és egyéb jogokhoz való hozzáférés terén hátrányos megkülönböztetés ér. Jó e ez az EU-nak, NATO-nak, kérdem, mert akivel évtizedek óta így bánnak, biztosan nem értékeli és ma ezek az emberek tényleg biztonsági kockázatot jelentenek.
Amit az Orosz Birodalom és a Szovjetunió tett a balti népekkel, brutális. Az, hogy a jórészt betelepített orosz kisebbséget nem szeretik, érthető, átérezhető. Nem az észteket és letteket kritizálom. De hogy erről csak az ENSZ beszél, meg néha az Amnesty, az megmutatja micsoda kettős mércék vannak Brüsszelben. Többek között ez is az, ami végtelenül felháborít a mai EU-val kapcsolatban, bár a sor hosszú.”
Nyitókép: Jakub Porzycki/AFP