A II. világháború óta ilyen feszült helyzet, ilyen katonai fenyegetettség nem volt.
„Egy csomó állam már felszólította a polgárait, hogy távozzanak Ukrajnából. Az EBESZ kivonja a megfigyelőit Kelet-Ukrajnából, a befektetők természetesen azonnal elkezdték beárazni a lehetséges háborút. Végül is kinek az érdeke ez a háború?
- Ez Oroszország érdeke, senki másé. Moszkva most teszteli a Nyugatot. Nézi, hogy mennyire erős az amerikai elnök, mennyire nyomásálló az új német kormány, mire hajlandó Macron, aki szeretné újraválasztatni magát. Valószínűleg Putyinnak a környezetében azt mondták, nincs túl jó állapotban a Nyugat, most kell megszorongatni, próbáljuk meg, hogy mire megyünk. Lehet, hogy vissza fognak lépni ettől a pozíciótól, de az sem kizárt, hogy elindítanak egy korlátozott háborút, és megpróbálják Ukrajnát a maguk oldalára állítani. Szétlőni a határmenti területeket, megbuktatni Zelenszkijt és valami oroszbarát figurát odaültetni a »trónra«.
Úgy, mint Fehéroroszországban?
Igen.
Nem nagy ár ez emberéletekben erre a tesztre?
De igen, nagyon nagy ár. Gazdaságilag is mindenki ráfizetne, mert Oroszországra szankciókat rónának ki, ez a Nyugatnak is veszteségeket okozna. Ez semmiképp sem jó, de látszik: az orosz érdek, hogy szítsa a konfliktust.
Mennyire eszkalálódhat ez a helyzet?
Most van olyan katonai vélemény, hogy az oroszok először semmiképpen nem vonulnának be ukrán területre, hanem elkezdenék rakétákkal lőni. Onnan már könnyen eszkalálódik, mert, ha az egyik lő, a másik visszalő, és megy tovább a dolog.
Ez nagyon szomorú kilátás.
Az. A II. világháború óta ilyen feszült helyzet, ilyen katonai fenyegetettség nem volt.”
Fotó: Balogh Zoltán