Kedves Naplónk!
Volt korábban olyan érzésed, hogy nem mehetsz el valahova, nem nézhetsz meg valamit, vagy nem olvashatsz el egy cikket, esetleg könyvet? Nekünk volt.
Gondolatbűnök, emlékezetlyukak: a Facebook lekorlátozta – és bármikor törölheti is – a közel nyolcvanezer követővel rendelkező közösségi oldalunkat, a híreinkben és véleményszemléinkben idézett, a Facebook ízlésének nem megfelelő vélemények, kijelentések miatt. Az emögött rejlő elgondolások az újságkészítés ellehetetlenülését okozhatják szerte a világ körül.
Lendül a Facebook bárdja a Mandiner nyaka fölé:
és közel járunk ahhoz is, hogy egyszerűen töröljék ezt az oldalunkat, ahol közel 80 ezer követőnkkel tartjuk a kapcsolatot.
A történet még nyáron kezdődött, és most, decemberben jött az újabb fejezet.
Bűnünk? Több is van. Például az, hogy a politikai élet teljes spektrumát (balosakat, jobbosakat, kormánypártiakat, ellenzékieket, kemény megmondókat és egyrészt-másrészt entellektüelleket egyaránt) szemléző, és ezzel a pont a Facebook által gerjesztett buborék- és echo chamber-hatást saját eszközeinkkel ellensúlyozó véleményszemle rovatunkban a nyár folyamán közöltük Rod Dreher barátunk, amerikai közíró American Conservative-ba írt cikkének egy részletét.
Az amerikai konzervatív körökben saját egyéni nézetrendszerrel rendelkező, Trumpot például kifejezetten megvető Dreher, akit politikai szélsőségességgel nem lehet vádolni, ámde hitvalló kereszténységgel és autonóm gondolkodói szellemmel igen, azt írta az AC-be írt véleménycikkébe többek között, hogy szerinte „a nyugat hazug módon kezeli az ittenieket” – mármint a közép-európaiakat; valamint „könnyű elképzelni, hogy Ferenc pápa miért nem szereti Orbánt”, és „Orbán szerint Európa halálát jelentené” Európa kapuinak megnyitása a bevándorlók előtt.
Értsd: Dreher véleménye arról, hogy a Nyugat hogyan gondolkodik a mi régiónkról; egy véleménye arról, hogy szerinte mit gondolhat Ferenc pápa Orbánról (ez a mondat úgymond „nem bizonyított”); valamint egy gyakorlatilag tényállítás, hogy Orbán általában mit gondol a migráció és Európa viszonyrendszereiről.
E tényeket és szabad véleménynyilvánításokat tartalmazó szemlerészlet miatt lapunk Facebook-oldala nyáron a lekorlátozás határára került.
Nyár folyamán informális csatornákon azt a tanácsot kaptuk, hogy lehetőleg kerüljük Rod Dreher megemlítését, idézését.
Nem megfelelő mondatok Dreher szemléjében
És szintén úgy értesültünk a közösségi háló berkeiből, hogy kerüljük Toroczkai László megemlítését, róla szóló hírek írását is – aki ugye a legálisan működő Mi Hazánk párt elnöke és Ásotthalom nagyközség többször megválasztott polgármestere. Vagy ha írunk róla, akkor tegyük jelzőként a neve elé, hogy „szélsőjobboldali”, mert az illetőt felcímkézve megúszhatjuk a letiltást.
Értesüléseink után
A büntetés oka: a Toroczkai vezette Mi Hazánk párt tüntetéséről szóló március 15-ei hírünk még aznapi, facebookos megosztása, benne Toroczkai kijelentéseinek közlésével.
A Facebook tehát egy háromnegyed évvel ezelőtti, hírértékű eseményről szóló hírünket vette elő – mert a tisztességes, teljes körű hírszolgáltatás elvei mentén írni mertünk róla, s idéztük egy közszereplő nyilvánosság előtt elmondott mondatait, függetlenül attól, hogy lapunk egyetért-e vagy sem az idézett gondolatokkal.
pláne, ha egy újság a hírszolgáltatását, a megírható hírek körét tőle független technológiai aktorok ízlésének rendelné alá! Márpedig pont errefelé tart a világ, a Facebook túlhatalmának köszönhetően.
Büntetésként az erre vonatkozó Facebook-posztunkat törölték, valamint korlátozták a 80 ezres követővel rendelkező Fb-oldalunk láthatóságát. Továbbá az oldalunk törlésével is fenyegetnek.
Ez így egyben egészen elképesztő.
Damnatio memoriae Róma történelméből, valaki? 1984, emlékezetlyuk, valaki?
Ez a hosszú távra visszanyúló, visszaható hatály különösen érdekes: úgy tűnik,
És a helyzet az, hogy napi átlag közel száz, havi 3 ezer, évi több mint 30 ezer cikket közlünk, témák és vélemények végtelen sokszínűségével – semmiből nem áll találni egy olyat közöttük, amire ráhúzható, hogy az „sértő”. Ezzel pedig jöhet a korlátozás után a törlés is.
Lehetne mindezen ironizálni, ha nem lennének az eljárás mögötti elvek, elgondolások globális szinten észveszejtően veszélyesek a nyilvánosság működésére, az újságcsinálás menetére, a hírszolgáltatás és a tisztességes tájékoztatás jövőjére – Amerikától hazánkon át a világ minden egyéb szegletéig.
***
Mi mást tehetnénk most, mint hogy olvasóink figyelmét, éberségét és támogatását kérjük?
A Mandiner.hu közvetlen megnyitásával a Facebook közvetítése nélkül is olvashatják híreinket: napi 150-250 ezer felhasználó tesz így, önt is várjuk nap mint nap!
Nyomtatott hetilapunkat is szívből ajánljuk olvasóink figyelmébe, aktuális lapszámunkban Melocco Miklóssal olvashatnak nagyinterjút, csütörtökön pedig karácsonyi duplaszámunk érkezik, tele érdekes olvasnivalókkal több mint 120 oldalon! (Előfizetési információk itt olvashatók.)
Lapunk emellett hamarosan újra elindítja hírlevél szolgáltatását is, amire az alábbi linken lehet feliratkozni.
Kedves Olvasóink, tartsanak velünk a jövőben is – bármit is hoz a bizonyos jövő!